به گزارش مهر، علاوه بر اقدام چند کشور در احضار سفرای ایران، خبر می رسد که عصر امروز نیز سفرای چند کشور حاضر در تهران به باغ قلهک رفته و مذاکراتی را با اتباع انگلیسی حاضر در این مکان انجام داده اند.

از مذاکرات مطرح شده در باغ قلهک هنوز اطلاعاتی منتشر نشده اما احضار سفرای ایران در چند کشور نشان می دهد که تمام این اقدامات در تبعیت از انگلیس و برای راضی نگه داشتن لندن انجام می شود.

در همین رابطه خبر می رسد که سفرای ایران در چند کشور اروپائی به وزارت خارجه فراخوانده شده اند تا درباره واقع روز سه شنبه ۸ آذر توضیح بدهند.

در همین رابطه روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: اعضای اتحادیه اروپا از سفرای ایران در اروپا خواسته اند تا توضیحاتی درباره تجمع دانشجویان ایرانی در مقابل سفارت انگلیس در تهران و ورود به آن ارائه کنند.

در همین رابطه فرانسه و سوئد از احضار سفرای ایران در پاریس و استکهلم برای ادای توضیحات خبر داده اند.

بر اساس این گزارش، انگلیس با همراهی فرانسه قصد داشت تا با دستاویز قرار دادن حادثه روز سه شنبه فشارهای اتحادیه اروپا علیه ایران را افزایش داده و واردات نفت از ایران را تحریم کند، اما وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست امروز پنجشنبه خود در بروکسل با این طرح موافقت نکرده و فقط رای به تحریم ۱۴۱ شرکت و ۳۹ مقام ایران دادند.

هر چند انگلیسی ها در تحریم نفت ایران ناکام مانده اند اما با این وجود مقامات این کشور اعلام کرده اند که به رایزنی با سایر اعضای اتحادیه اروپا برای اعمال فشارهای بیشتر بر تهران ادامه می دهند.

علاوه بر این، " دیوید کوهن " معاون وزیر خزانه داری آمریکا نیز طی روزهای گذشته به منطقه خاورمیانه سفر کرده تا در دیدار با مقامات منطقه موضوع افزایش فشارها بر تهران را بررسی کند.

علاوه بر احضار سفرای ایران در اروپا، برخی کشورهای اروپایی نیز اقدام به فراخواندن سفرای خود از تهران کرده اند تا با آنها آخرین تحولات مربوط به تجمع دانشجویان در برابر سفارت انگلیس را بررسی کنند.