به گزارش افکارنیوز،

 محمدجواد جمالی عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که مخالف تجزیه کشورهای منطقه به ویژه عراق است.

وی با بیان اینکه برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان ایجاد چالش‌ جدید در منطقه  از سوی آمریکا و رژیم‌صهیونیستی  است، ادامه داد: قدرت‌های استعماری همواره به دنبال آن بوده‌اند که با تکه تکه کردن کردن کشورها و تضعیف قوای نظامی از طریق کاهش جمعیت این کشورها تهدید علیه رژیم صهیونیستی را به حداقل برسانند.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با اشاره به عواقب و اثرات همه‌پرسی در اقلیم کردستان و رای مردم این منطقه به استقلال، تصریح کرد: از اثرات خطرناک این همه‌پرسی می‌توان به تحریک سایر قومیت‌های موجود در منطقه برای استقلال اشاره کرد. عاملی که تمامی کشورهای منطقه به ویژه ایران، ترکیه و عراق با آن مخالف هستند.

جمالی درباره مخالفت آمریکا با این همه‌پرسی نیز گفت: آمریکا هیچ‌گاه با اصل این همه‌پرسی به شکل رسمی مخالفت نکرده و تنها بر سر زمان برگزاری آن اختلاف نظرهایی با سران اقلیم کردستان دارد، بنابراین به نظر می‌رسد با توجه به اینکه عمر داعش در عراق و سوریه رو به پایان است، کشورهای سلطه‌گر قصد دارند تا با ایجاد چالشی جدید در منطقه جایگاه رژیم‌صهیونیستی در منطقه را مستحکم کنند.

وی با بیان اینکه ایران همواره خیر و صلاح مردم کردستان را مورد توجه قرار داده، خاطرنشان کرد: رئیس اقلیم کردستان بارها اذعان کرده که در زمان هجوم  داعش به اربیل تنها ایران بود که صادقانه به کمک مردم کردستان رفت، بنابراین ایران به عنوان منجی روزهای سخت اقلیم از روی خیر و صلاح با همه‌پرسی و استقلال اقلیم کردستان مخالفت می‌کند.