به گزارش افکارنیوز،

 «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا، با گذشت پنج روز از توفان سهمگین ماریا به اظهار نظر درباره خسارات این توفان در پورتوریکو پرداخت؛ اما او فقط در این باره یک توییت سرزنش بار منتشر کرد و بدون ابراز همدردی با 3.5 میلیون آمریکایی که به دلیل وقوع این توفان متحمل خسارات سنگینی شده اند، از عباراتی که می تواند یک بحث و جنجال جدید را به راه بیاندازد، استفاده کرد.

پس از اظهارات جنجالی ترامپ درباره فوتبالیست های آمریکایی-آفریقایی این کشور که اعتراضات زیادی را درباره دیدگاه نژادپرستانه رئیس جمهور در پی داشت، او در توییت دوشنبه شب خود بار دیگر جرقه یک جنگ لفظی جدید را روشن کرد. ترامپ در این توییت به طرز توهین آمیزی پورتوریکو را-که بیشتر جمعیت آن اسپانیولی هستند- مکانی عقب مانده و فاقد امکانات معرفی کرد و حتی مسئولان این شهر را به دلیل بدهی بالایی که به دولت دارند مورد مواخذه قرار داد. این سخنان در حالی بیان شد که رئیس جمهور آمریکا هیچ ابراز همدردی با مردم توفان زده پورتوریکو نکرد.

ترامپ در این توییت نوشت: تگزاس و فلوریدا در مواجه با توفان عالی عمل کردند؛ اما پورتوریکو که پیش از این نیز با فرسودگی زیرساخت ها و حجم سنگین بدهی ها مواجه بود، به دردسر بزرگی افتاده است.

ترامپ حتی هیچ پیشنهادی مبنی بر کمک دولت فدرال برای جبران خسارات پورتوریکو که ساکنان آن آمریکایی به حساب می آیند نیز ارائه نکرد. اما درمورد ایالت های تگزاس و فلوریدا که با توفان های هاروی و ایرما مواجه شدند، شخصا به محل حادثه دیده رفته و با ساکنان این دو ایالت ابراز همدردی کرده بود.

ترامپ به خوبی از خسارات سنگین توفان ماریا بر پورتوریکو آگاهی دارد؛ اما با لحنی طعنه‌آمیز گفت: شبکه برق پورتوریکو پیش از توفان نیز در شرایط اسفناکی بود و مسئولان این جزیره میلیاردها دلار به وال استریت و بانک های آمریکایی مقروض هستند که متاسفانه راهی ندارند جز آنکه فکری برای بدهی هایشان کنند.

وزش تندبادهایی به سرعت 250 کیلومتر در ساعت، شبکه برق پورتوریکو را به کلی قطع کرده است بطوری که پیش بینی می شود ساکنان این جزیره در حوزه کارائیب تا دو ماه آینده نیز برق نداشته باشند.

ترامپ در سومین بخش از توییت خود درباره مردم پورتوریکو نوشت: تامین آب، غذا و دارو برای ساکنان جزیره در اولویت قرار دارد.

با وجود اینکه «ریکاردو روسلو»، فرماندار پورتوریکو، پیش از این هشدار داده بود این جزیره در معرض یک بحران انسانی جدی قرار دارد؛ ترامپ هیچ سخنی از حمایت یا کمک مالی دولت برای مردم پورتوریکو به زبان نیاورد.

توییت توهین آمیز ترامپ درباره پورتوریکو+ عکس