به گزارش افکارنیوز،

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پس از ناکامی نیروهای وابسته به بارزانی در برابر ارتش عراق در عملیات کرکوک، درباره این موضوع با سران چند کشور دنیا گفت‌وگو کرده است.

رژیم صهیونیستی تنها طرفی است که با وجود مخالفت‌های جهانی با برگزاری همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق، از آن حمایت کرد. تحلیلگران می‌گویند تل‌آویو از این رهگذر به دنبال ایجاد ناامنی در منطقه و تجزیه کشورهای مختلف به ویژه عراق است.

نیروهای مسلح عراق چند روز پیش و در حالی که مدت اندکی از برگزاری همه‌پرسی جدایی کردستان عراق می‌گذشت توانستند منطقه نفت‌خیز «کرکوک» را از نیروهای وابسته به بارزانی بازپس بگیرند.

مقام‌های اسرائیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز می‌گویند نتانیاهو در تماس‌های تلفنی جداگانه با «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان و «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه، با آنها درباره این ناکامی کُردهای عراق گفت‌وگو کرده است. 

طبق این گزارش، این موضوع، در تماس‌های مقام‌های اسرائیلی با فرانسوی‌ها نیز مطرح شده و مشاور امنیت داخلی اسرائیل در واشنگتن درباره آن با مقام‌های دولت آمریکا هم گفت‌وگو کرده است. 

یک مقام صهیونیست که نخواسته نامش فاش شود گفته اسرائیل به دلیل مجاورت کردستان عراق با دشمنان این رژیم در تهران و دمشق، در این منطقه منافع امنیتی دارد. 

این مقام صهیونیست، بدون اشاره به جزئیات بیشتر به رویترز گفت: «[منطقه کردستان عراق]، یک منطقه راهبردی است. اگر کسی می‌توانست به آنها سلاح‌ها یا هر چیزی دیگر بدهد، خیلی خوب بود. اما ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم.»