به گزارش افکارنیوز،

دو فروند جنگنده مافوق صوت آمریکا امروز (شنبه) در ارتفاع بسیار پایین بر فراز شبه‌جزیره کره به نمایش قدرت پرداختند. دیلی کالر پرواز این جنگنده‌ها را پیامی از طرف آمریکا و متحدانش برای کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، توصیف کرده است. این دو جنگنده برای انجام یک رزمایش مشترک با کره جنوبی و ژاپن از پایگاه هوایی «اندرسون» آمریکا در جزیره گوام واقع در اقیانوس آرام به پرواز درآمدند. دو فروند جنگنده نیروی هوایی ژاپن و همچنین دو فروند جنگنده نیروی هوایی کره جنوبی نیز به این بمب‌افکن‌های آمریکایی ملحق شدند.

دو بمب‌افکن آمریکایی بر فراز فرودگاه سئول، پایتخت کره جنوبی (محل برگزاری نمایشگاه بین‌المللی هوافضا و دفاع سئول) به نمایش قدرت پرداختند. یکی از مقامات وزارت دفاع (آمریکا) در گفتگو با خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی اعلام کرد یکی از این دو بمب‌افکن‌ که با جنگنده‌های کره جنوبی اسکورت می‌شد تا ارتفاع 500 فوتی (حدود 152 متری) از سطح زمین نیز پایین آمد به طوری که افرادی که برای تماشای این نمایش جمع شده بودند صدای موتورهای آن را شنیدند و لرزش ناشی از آن را احساس کردند.

در ادامه گزارش دیلی کالر آمده است این بمب‌افکن‌های آمریکایی و یگان‌های نیروی هوایی کره جنوبی در این رزمایش شلیک موشک‌های هوا به زمین را شبیه‌سازی کردند.

بمب‌افکن‌های آمریکایی اخیراً در یک رزمایش بی‌سابقه با نیروهای هوایی ژاپن و کره جنوبی در نزدیکی شبه جزیره کره شرکت کرده‌اند. نگارنده گزارش می‌افزاید اینگونه پروازها در گذشته در پاسخ به اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی –از جمله شلیک موشک‌های بالستیک و آزمایش‌های تسلیحات هسته‌ای– انجام می‌شد؛ اما در حال حاضر، این پروازها به طور مرتب صورت نمی‌گیرد. این در حالی است که مقامات نظامی در گفتگو با یونهاپ اظهار کرده‌اند پرواز این جنگنده‌ها از این پس هر هفته انجام خواهد شد.

کره شمالی می‌گوید حق دفاع از خود –از جمله هدف قرار دادن هواپیماهای نظامی آمریکا¬– را برای خودش محفوظ می‌دارد. این در حالی است که از زمان صدور بیانیه توسط وزیر خارجه این کشور، پیونگ یانگ تاکنون اقدام به چنین کاری نکرده است.

حضور نظامی آمریکا در شبه جزیره کره و اقدامات تحریک‌آمیز این کشور باعث افزایش تنش‌ها در این منطقه شده است. از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، نیز این تنش‌ها به اوج خود رسیده است. کره شمالی در واکنش به اظهارات جنگ‌طلبانه ترامپ و اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا در شبه جزیره کره آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود را افزایش داده است. پیونگ یانگ چندی پیش یک موشک قاره‌پیما آزمایش کرد که قابلیت هدف قرار دادن آمریکا را دارد. کره جنوبی همچنین به آمریکا هشدار داده است پایگاه‌های نظامی این کشور در جزیره گوام را هدف قرار خواهد داد.

از سوی دیگر، دونالد ترامپ در سخنرانی خود در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کره شمالی را آشکارا به حمله نظامی و نابودی کامل تهدید کرد. اظهارات جنگ‌طلبانه ترامپ که با انتقاد شدید سران جهان مواجه شد، نگرانی‌های بین‌المللی را درباره وقوع جنگ جهانی سوم افزایش داده است.