به گزارش افکارنیوز،

 روسیه گزارش اخیر سازمان ملل و سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی درباره حادثه شیمیایی خان شیخون سوریه را یک رسوایی و تلاشی برای گمراه کردن جامعه بین‌المللی خواند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد بسته شیمیایی استفاده شده در خان شیخون در کارگاهی کوچک در داخل یک لوله فلزی ساخته شده و بر روی خاک قرار داده شده بود.  

وزارت دفاع روسیه افزود برخی تصاویر نشان می‌دهد برخی افراد بدون تجهیزات ویژه در محل حادثه فعالیت می‌کنند که نشان می‌دهد سارین در این محل وجود ندارد.

مسکو روز سه شنبه ارزیابی خود از گزارش اخیر کمیته مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی در رابطه با تحقیقات پیرامون استفاده از سلاح شیمیایی در شهر "خان شیخون" در خاک سوریه را به مقامات سازمان ملل ارائه داده است.

دیپلمات‌های روسی در نیویورک تاکید کرده‌اند که گزارش اخیر کمیته مشترک سازمان ملل و سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی، کاملا جنبه غیرتخصصی و سهل انگارانه دارد. به گفته آنها، اگر با دقت این گزارش مطالعه شود، هر کسی متوجه خواهد شد که گزارش تهیه شده را به سختی می‌توان ارزیابی کارشناسانه و تخصصی نامید و مشخص می شود که این سند در واقع براساس اطلاعات غیرموثق و عواملی که به طور انتخابی مورد استفاده قرار گرفته، تهیه شده است.