به گزارش افکارنیوز،

۱۰۰ سال پیش یعنی در دوم نوامبر ۱۹۱۷ میلادی یک سال پس از پیمان سایکس پیکو، از سوی استعمار انگلیس اعلامیه ای صادر شد تا به آمال و آرزوهای صهیونیسم شکل دهد و نیات پلید ضد بشری را در سرزمین پاک انبیاء به منصه ظهور رساند و جداسازی فلسطین را از سرزمین اعراب تثبیت سازد.

اعلامیه بالفور یکی از عجیب ترین اسناد بین المللی تاریخ است، زیرا به موجب آن یک دولت استعمارگر، سرزمینی (فلسطین) را که مالک آن نبود، به نیابت از کسانی که مالکش بودند (فلسطینیان) و استحقاقش را داشتند، به کسانی بخشید که اصلاً استحقاق آن را نداشتند (صهیونیست ها)، فاجعه ای که به نحو بی سابقه‌ای در تاریخ، به اشغال یک سرزمین و آواره شدن یک ملت منجر شد. به همین دلیل نیز تعدادی از علمای جهان اسلام همایشی تحت عنوان «وعده حق-فلسطین میان بیانیه بالفور و وعده­الهی» را با مدیریت اتحادیه جهانی علمای مقاومت در بیروت برگزار کردند.

*در خصوص اعلامیه بالفور و نقش آن در اشغال سرزمین فلسطین توضیح دهید. پاسخ و واکنش شما به اظهارات نخست وزیر انگلیس مبنی بر برگزاری جشن در صدمین سالگرد صدور این اعلامیه چیست؟

اظهارات نخست وزیر انگلیس درباره برگزاری جشن نیز نشان می دهد که پروژه ایجاد رژیم صهیونیستی یک پروژه غربی استدر وهله نخست باید بگویم که اعلامیه بالفور از سوی کسانی صادر شد که هیچ حق و تملکی نسبت به اراضی فلسطین نداشتند و در چنین شرایطی این اراضی را به دیگران تحویل دادند. ما همانند مردم و ملت فلسطین و نیروهای مبارز این اعلامیه را رد و با آن مخالفت می­کنیم. مردم و ملت ما تحت استعمار انگلیسی ­ها قربانی­ های زیادی تقدیم کرده اند. اظهارات نخست وزیر انگلیس درباره برگزاری جشن نیز نشان می دهد که پروژه ایجاد رژیم صهیونیستی یک پروژه غربی است تا بدین صورت مانع از وحدت و پیشرفت امت اسلامی و موجب تفرقه و چنددستگی آن شوند. چندین بار نیز گفته ایم که رژیم صهیونیستی در حقیقت یک پایگاهی برای حفظ منافع غربی ها به ویژه آمریکا و انگلیس در منطقه است.

*به نظر شما امکان محاکمه مقامات دولت انگلیس در دادگاه­ های بین ­المللی به دلیل حمایت و افتخار به صدور اعلامیه بالفور وجود دارد؟

این موضوع چندین بار مطرح و پیگیری شده اما شما مستحضر هستید که عدالت در حوزه بین ­الملل ساقط شده است و در واقع نهادهای قضایی و دادگاه­های بین ­المللی به دنبال تامین منافع غربی­ها هستند. به همین دلیل نیز پیگیری این موضوع فایده ندارد و فقط نشانگر جانبداری نهادها و دادگاه­های مذکور از کشورهای غربی است. البته طرح این موضوع بیانگر حقانیت موضع ما است. عذرخواهی انگلیس در قبال این جنایت سیاسی، انسانی و اخلاقی باید توسط برخی افراد که در داخل خود این کشور با اقدامات دولتشان مخالفند، پیگیری گردد و لندن علاوه بر عذرخواهی، باید خسارت­ها را هم جبران کند.

*چندی قبل توافق آشتی ملی میان جنبش حماس و فتح امضا شده است. نقش این توافق و به صورت کلی وحدت گروه­های فلسطینی را در بازپس ­گیری تمام سرزمین اشغالی فلسطین چگونه ارزیابی می­کنید؟

هدف از این توافق و مصالحه، تجمیع قدرت ها و توان گروه های مختلف و وحدت صفوف فلسطینی ها برای مقابله با رژیم صهیونیستی استیکی از مشکلات بزرگ در فلسطین که خسارت های زیادی را به ما تحمیل کرد، موضوع انقسام و چنددستگی و عدم اتحاد بود. ما در جنبش جهاد اسلامی طی سال های اخیر برای از بین بردن انقسام و چنددستگی میان گروه های فلسطینی بسیاری تلاش کردیم و به نتیجه مطلوب نرسیدیم اما آن تلاش ها زمینه را برای حصول توافق آشتی ملی فراهم کرد. ما به عنوان جنبش جهاد اسلامی تاکید می کنیم که هدف از این توافق و مصالحه، تجمیع قدرت ها و توان گروه های مختلف و وحدت صفوف فلسطینی ها برای مقابله با رژیم صهیونیستی است. این مصالحه در حقیقت یک مصلحتی برای فلسطینی ها و گروه های مقاومت فلسطین می باشد. ما بدین طریق در صدد سروسامان دادن به اوضاع داخلی فلسطین هستیم تا علاوه بر آزادسازی کامل سرزمینمان از چنگ صهیونیست ها، دیگر هموطنان و آوارگان فلسطینی نیز به کشورشان بازگردند.

*اهمیت برگزاری همایش دو روزه «وعده حق-فلسطین میان بیانیه بالفور و وعده­الهی» در بیروت با حضور ده­ها نفر از علمای مسلمان جهان و پیام آن به خطاب به کشورهای منطقه و دشمنان امت اسلامی چیست؟علمای اسلامی چگونه می­توانند در توجه و اهتمام مسلمانان به مسأله فلسطین ایفای نقش کنند؟

از جمله اهداف این همایش گسترش فرهنگ قرآنی و تاکید بر غده سرطانی بودن اسرائیل است که نشان می دهد نبرد و مبارزه ما با این رژیم، یک نبرد و مبارزه اعتقادی استدرباره اهمیت این همایش باید بگویم که افراد و شخصیت های زیادی از کشورهای دوست و متحد در منطقه و خارج آن برای حمایت از مسأله فلسطین در این همایش گردهم آمده بودند. اهداف این همایش مانند پشتیبانی از مسأله فلسطین به عنوان اصلی ترین و محوری ترین مسأله امت اسلامی در برابر تمام تلاش ها به منظور عادی سازی روابط با اسرائیل بسیار حائز اهمیت است. از جمله دیگر اهداف این همایش گسترش فرهنگ قرآنی و تاکید بر غده سرطانی بودن اسرائیل است که نشان می دهد نبرد و مبارزه ما با این رژیم، یک نبرد و مبارزه اعتقادی است. اگر فلسطین محور و اساس هر همایشی باشد، می تواند همه را از سراسر جهان گردهم آورد. علما و نخبگان در مقابله با اشغالگری و رسوا کردن نقشه های اشغالگران و قدرت های غربی نقش بسیار مهمی برعهده دارند. علما باید تحولات منطقه به ویژه مسأله فلسطین را تبیین کنند و در کنار مقاومت و دین الهی بایستند.

*اخیرا صهیونیست ها با حمله به یک تونل در نوار غزه و منطقه خان یونس، موجب به شهادت رسیدن تعدادی از نیروهای مقاومت شدند. هدف اشغالگران از این اقدام چه بود و چگونه به آن پاسخ خواهید داد؟

آنها از پاسخ و واکنش مقاومت هراس دارند و به همین دلیل نیز طی چند روز اخیر پس از حمله به غزه، تماس های زیادی را با مصر برقرار کردند تا اوضاع را آرام کنندصهیونیست ها زمانی که با بحران داخلی مواجه می شوند، در صدد انتقال این بحران ها به فلسطین هستند. تجاوز آن ها به غزه و هدف قرار دادن یک تونل مشخص، بدین معناست که آن ها از نقش گسترده این تونل ها احساس خطر کرده اند. زیرا مقاومت از طریق این تونل ها می تواند هر کاری را انجام دهد و در جریان نبرد سال ۲۰۱۴ میلادی نیز مانع از ورود و دستیابی صهیونیست ها به غزه شد. آنها از پاسخ و واکنش مقاومت هراس دارند و به همین دلیل نیز طی چند روز اخیر پس از حمله به غزه، تماس های زیادی را با مصر برقرار کردند تا اوضاع را آرام کنند. مصر نیز تماس های زیادی را با گروه های فلسطینی به ویژه جهاد و حماس داشت و ما را به آرامش و خویشتن داری دعوت کرد. متجاوزان همیشه جنایت خود را مرتکب می شوند و بعد از آن دنبال آرام کردن اوضاع هستند اما موضع مقاومت در این زمینه روشن است؛ مقاومت در حالت نبرد و مبارزه دائم با اشغالگران به سر می برد و در قبال خون شهدای تجاوز اخیر صهیونیست ها نیز ساکت نمی نشینیم بلکه در زمان و موقعیت مناسب، پاسخی دردناک به حمله اشغالگران می دهیم. تا زمانی که دشمن را از اراضی خود بیرون کنیم، سلاح مقاومت و تونل ها پابرجاست.