به گزارش افکارنیوز،

 «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا به تنش‌های اخیر میان بغداد و اربیل به دنبال برگزاری همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق اشاره کرد و گفت: «ما خود را مانند کسی که بر یک طرف در مقابل طرف دیگر فشار آورد، نمی‌بینیم بلکه از گفت‌وگو بین بغداد و اربیل و تسهیل آن حمایت می‌کنیم».

وی همچنین ادامه داد: «بغداد و ریاست کردستان عراق تحت فرماندهی جدید با هم همکاری می‌کنند. گفت‌وگوی تلفنی روزانه و در برخی اوقات در هر ساعت  میان بغداد  و اربیل ادامه دارد».

وزیر دفاع آمریکا در خصوص ادامه حضور نیروهای ائتلاف‌ بین‌المللی تحت رهبری آمریکا گفت: «تا زمانیکه مذاکرات صلح سوریه تحت نظارت سازمان ملل به نتیجه نرسد، نیروهای ائتلاف از سوریه خارج نخواهند شد».

متیس همچنین اینگونه گفت که ارتش آمریکا با تکفیری‌های داعش در سوریه «تا زمانی مبارزه می‌کنند که آنها (داعش) خواستار مبارزه باشند».

این مقام نظامی آمریکا تصریح کرد که هدف طولانی‌مدت ارتش آمریکا، جلوگیری از بازگشت داعش می‌باشد.

متیس اینگونه توضیح داد: «این دشمن اعلام نکرده است که کارشان با این منطقه هنوز تمام شده است بنابراین تا وقتی که آنها بخواهند مبارزه کنند، به مبارزه ادامه می‌دهیم».

وی در جمع خبرنگاران در پنتاگون درباره آینده عملیات آمریکا در سوریه بر اهمیت تلاش‌های صلح طولانی‌مدت تأکید کرد و گفت که نیروهای آمریکایی به دنبال کمک به فراهم کردن شرایط برای راه‌حل دیپلماتیک در سوریه هستند.

وی ادامه داد: «ما قصد نداریم همین حالا قبل از به نتیجه رسیدن فرایند ژنو عقب‌نشینی کنیم».

بنا به گزارش رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور آمریکا بر تلاش‌های مشترک برای برقراری ثبات در سوریه تأکید کردند که شامل تمدید آتش‌بس 7 ژوئیه در مثلت جنوب غربی در مرز سرزمین اشغالی و اردن می‌شود.

وزیر دفاع آمریکا توضیح داد که معتقد است آتش‌بس در منطقه جنوب غربی کارساز است و ابراز امیدواری کرد که در آینده مناطق بیشتری در سوریه اجازه بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان را بدهد.