به گزارش افکارنیوز،

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، در یک نشست خبری در مانیل، پایتخت فیلیپین، مدعی شد توقف دوماهه در آزمایش‌های موشکی کره شمالی به معنای آن نیست که این کشور از توسعه تسلیحاتی خود دست کشیده است. شینزو آبه همچنین افزود فعلا برای آغاز گفتگوها با پیونگ یانگ بسیار زود است.

نخست وزیر ژاپن که پس از حضور در چندین نشست با دیگر سران آسیایی در حاشیه اجلاس «آ سه آن» (انجمن ملل آسیای جنوب شرقی) این اظهارات را بیان می کرد، در این باره گفت: من معتقدم که کره شمالی همچنان به توسعه برنامه های تسلیحاتی خود ادامه می دهد. وی افزود انجام گفتگوها تنها با هدف برگزاری چنین گفتکوهایی بی نتیجه خواهد بود.

 در ادامه گزارش آمده است اصرار شینزو آبه بر وضع تحریم های سختگیرانه‌تر -از جمله اعمال محدودیت بر فروش نفت به این کشور در آستانه زمستان- ممکن است با مخالفت شدید دیگر کشورها از جمله کره جنوبی مواجه شود. سئول احتمالاً در صورت تمایل پیونگ یانگ به برگزاری گفتگوها، از این کار استقبال خواهد کرد.

نگارنده گزارش می افزاید کره شمالی از ماه آوریل، ماهانه دو یا سه آزمایش موشکی انجام می داد؛ اما، این آزمایش ها از ماه سپتامبر به بعد متوقف شده است. پیونگ یانگ در این ماه موشکی را شلیک کرد که از آسمان «هوکایدو»، جزیره شمالی ژاپن، عبور کرد.

حضور نظامی و اقدامات تحریک آمیز آمریکا در شبه جزیره کره باعث افزایش تنش ها در این منطقه از آسیای جنوی شرقی شده است. از زمان روی کار آمدن ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، این تنش ها به سبب لفاظی ها و اظهارارت جنگ طلبانه او به اوج خود رسیده است. پیونگ یانگ در واکنش به تحرکات نظامی آمریکا در نزدیکی مرزهایش، بر شمار آزمایش های موشکی و هسته ای‌ خود افزوده است. افزایش جنگ لفظی میان مقامات واشنگتن و پیونگ یانگ نگرانی ها را درباره وقوع جنگ جهانی سوم –آن هم از نوع هسته ای- تشدید کرده است.