نشریه تایم در گزارشی به بررسی شرایط یگان ششم نیروی دریایی، زمینی و هوایی ارتش آمریکا که مهم ترین نیروی عملیاتی ویژه کشتن اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده در ابیت آباد پاکستان بود، پرداخته و در این زمینه با هاوارد واسدین تک تیرانداز سابق نیروی دریایی ارتش آمریکا مصاحبه کرده است.

به گزارش شفاف،، تایم در مقاله خود در این زمینه آورده است: اخبار منتشر شده در مورد این یگان ارتش خبرهای بسیار داغ و شگفت انگیزی بوده و در عین حال ترس را از هیبت این یگان در دل ها نشانده است. اگرچه شناختن اعضای این یگان ارتش و یا نحوه اجرای عملیات آنان در زمان کشتن بن لادن بسیار سخت و تا حدی غیر ممکن به نظر می رسد، اما شاید هاوارد واسدین بتواند با توصیف تجربیات خود از دوران حضور در مخفی ترین یگان نیروی دریایی آمریکا تا حدی به ما کمک کند.

واسدین ۴۹ ساله در مصاحبه با تایم در مورد جزئیات ماموریت های سری خود در زمان حضور در یگان ششم نیروی دریایی ارتش صحبت می کند. یکی از خاطرات وی در مورد ماموریت ویژه این یگان در موگادیشو در سال ۱۹۹۳ است که وی تا چند قدمی مرگ نیز پیش رفت و پس از انجام این ماموریت یک نشان شجاعت دریافت کرد.

انتخاب ارتش برای واسدین در زمانی که تنها بیست سال داشت و فاقد هر نوع مدرک دانشگاهی بود، بهترین راه حل بود. وی که از پدر معتادش بیزار بود، متوجه شد که با توجه به پوست کلفت بودنش می تواند با شرایط خاص و سخت ارتش خود را وفق دهد. واسدین در جریان تمرینات و مانورهای سخت ارتش ارزش ها و توانایی های خود را نشان داد و سرانجام به عنوان یک عضو نخبه ارتش به یگان عملیاتی زیر آبی ارتش فراخوانده شد. پس از موفقیت در عملیات طوفان صحرا در عراق به عنوان بهترین سرباز یگان ارتش انتخاب شد و به یکی از ۲۵۰۰ نفری تبدیل شد که در یگان ششم نیروی ویژه نیروی دریایی ارتش آمریکا حضور دارند. وی اخیرا کتابی را در مورد ماموریت هایش در این یگان منتشر کرده و به همین دلیل تایم با وی مصاحبه کرده است.
تایم: به نظر می رسد ماموریت های این یگان فوق سری است، شما چگونه اجازه پیدا کرده اید بخشی از روش های تمرینی و تاکتیکی ماموریت ها را در کتاب خود بیان کنید؟

واسدین: در وهله اول بسیار برایم سخت بود. من تلاش بسیاری کردم که مطمئن شوم مواردی که بیان خواهم کرد پیش از این منتشر شده و یا انتشار این مطالب اشکالی به وجود نمی آورد. خوشبختانه تمام مواردی که من به آن ها اشاره کرده ام، پیش از این در جاهای دیگری منتشر شده است. من نوشتن کتاب را در سال ۱۹۹۴ و چند ماه پس از آن که مجروح شدم، آغاز کردم. من هنوز هم مطالب زیادی دارم که می توان در مورد این ماموریت ها منتشر کرد. البته من از محدودیت های موجود برای انتشار این مطالب آگاه بودم. اما پس از انتشار کتاب مارک باودن متوجه شدم که می توانم مطالب مورد نظر خود را چاپ کنم.

تایم: شما از ماموریت موگادیشو در حالی بازگشتید که سه گلوله در پای خود داشتید، که این مسئله شما را به کناره گیری از ارتش مجبور کرد. چه چیزی باعثشد شما انگیزه نوشتن پیدا کنید و تجربیات خود را منتشر کنید؟

واسدین: من اکنون به بیماری اختلال تروما مبتلا هستم، در حالی که از ابتلای خود به این بیماری آگاه نبودم. اما پس از انتشار این کتاب به شدت احساس راحتی و سبکی کردم و این بهترین درمان برای من بود. اکنون من احساس بسیار بهتری دارم.

تایم: شما در ماموریت های بسیار پر خطر و استرس زایی شرکت داشتید، در مورد نحوه آمادگی برای اجرای ماموریت های خود کمی توضیح دهید؟

واسدین: حتی تصور انجام تمرینات ویژه این ماموریت ها بسیار وحشتناک است. حتی اگر شما مشکل خاصی نداشته باشید، باید هر روز سخت تمرین کنید، و این در حالی است که تجهیزاتی با وزن بیش از ۰۵ پوند همواره همراه شماست. به این ها یک اسلحه و یک هفت تیر را نیز اضافه کنید. در یک ماموریت ویژه برای دستگیری افراد شما خود را در بدترین و بالاترین میزان خطر قرار می دهید. زمانی که شما وارد محل اقامت فرد مورد نظر برای دستگیر شدن می شوید و وی به سمت شما شلیک می کند، تنها چند صدم ثانیه برای تغییر ماموریت خود و کشتن وی فرصت دارید. این سخت ترین لحظه ماموریت ماست.