.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، در شهر پورتلند، معترضان نسبت به اعتراضات گستردهتر و تظاهراتهاي بيشتر در آينده متعهد شدند.

بوتس رایلی، از سازماندهندگان اعتراضات اظهار داشت: رانندگان کامیون‌ها هنوز در محل هستند اما هیچ کس نیست که بار کامیون‌هایشان را خالی کند. ما بندر اوکلند را در شیفت صبح تعطیل کردیم و شب هنگام باز می‌گردیم. ماموریت ما کامل شد.

سازمان دهندگان اعتراضات ضد سرمایه‌داری عنوان داشتند: اعتراضات جدید آنها موسوم به " با وال استریت در سواحل مقابله کنید " منافع شرکت‌هایی را که اقدام به اداره بنادر می‌کنند، با مشکل مواجه می‌کند و این پیام را می‌فرستد که جنبش‌های " اشغال " هنوز به پایان نرسیده‌اند.

با وجود این، تاثیر اقتصادی این تعطیلی‌ها بر بنادر آمریکا هنوز مشخص نشده است.

اتحادیه متعلق به کارکنان اسکله‌های بنادر به طور رسمی حمایت خود را از این اعتراضات اعلام نکرده‌اند اما با وجود این در قراردادهای مربوط به اعضای آنها یک بند وجود دارد که به کارگران اجازه می‌دهد، هر زمان که احساس کنند شرایط کاری آنها ایمن نیست، شغل خود را ترک کنند.

همزمان با برگزاری این اعتراضات، برخی از این کارگران با دریافت حقوق چند ساعت کار به خانه‌های خود بازگشتند و برخی نیز فعالیت‌های خود را کاملا ترک کردند.

یکی از کارگران بنادر در اوکلند اظهار داشت: امیدوارم کارگران به این اقدام خود ادامه دهند.

وی که حدود ۵۰۰ دلار از حقوق خود را از دست داده، تاکید کرد: هیچ مشکلی با این مساله ندارم. شاید همسرم ناراضی باشد.

با وجود این دیگر کارکنان نظیر رانندگان کامیون‌ها که مجبور شدند به علت مسدود شدن دروازه‌های بنادر توسط معترضان در صف های طولانی انتظار بکشند، از اعتراضات راضی نبودند و گفتند که با این کار با مشکل اقتصادی مواجه می‌شوند.

یکی از این رانندگان کامیون‌ها گفت: ما شغل داریم و خانواده‌هایی که می‌بایست از آنها حمایت کنیم اما برای اغلب معترضان اینگونه نیست.

معترضان ضدسرمایه‌داری آمریکا روز دوشنبه از بنادری نظیر " لانگ‌ بیچ " در ایالت کالیفرنیا گرفته تا بنادر آنکریج، آلاسکا و ونکوور تظاهرات سراسری برگزار کردند و طی آنها با تجمع در بیرون دروازه‌های بنادر بر طبل‌ها کوبیده و پلاکاردهایی که حاوی شعارهای اعتراضی بود، حمل می‌کردند.

بارش باران موجب اخلال در بعضی از اعتراضات شد. چند صد تن از معترضان در بندر " لاینگ‌ بیچ " تظاهرات کردند و پس از چند ساعت محل اعتراضات را ترک کردند.

جنبش‌های اقتصادی آمریکا قصد دارند در اعتراضات جدید خود بر بنادر این کشور به عنوان " موتورهای اقتصادی ثروتمندان " تمرکز کنند.

این اعتراضات چند هفته پس از آن صورت می‌گیرد که پلیس با حمله به اکثر اردوهای معترضان آنها را سرکوب کرد.

یکی از سازمان دهندگان این اعتراض‌ها در ادامه افزود: اعتراضات در بنادر پاسخی است برای اینکه به ثروتمندان نشان دهیم اگر به ما این گونه بی‌رحمانه حمله کنند، این مساله عواقبی را برای کیف پول‌های آنها خواهد داشت.

معترضان ضد سرمایه داری بخش بزرگی از نارضایتی‌های خود را علیه دو شرکت بزرگ که یکی از آنها اداره کننده بنادر و یکی دیگر از آنها صادرکننده غله است، اعلام کردند.

گروه سرمایه‌گذاری " گلدمن ساکس " که یک غول بانکداری آمریکا است، سهم بزرگی در شرکتی که اداره کننده بنادر آمریکاست، دارد.

معترضان می‌گویند که قصد دارند از کارکنان بنادر در مقابل مدیران شرکت‌هایشان که اخیرا درگیری گسترده‌ای با آنها داشتند، حمایت کنند.

با وجود آنکه تظاهرات اغلب صلح آمیز بود و محدود به تعدادی از دوازه‌های هر یک از بنادر می‌شد، مقامات محلی و مقامات بنادر و همچنین شرکت‌های کشتیرانی اعلام کردند که شرایط برای کارگران ایمن نیست.

در شهر اوکلند چند صدتن از معترضان پیش از صبح اقدام به تحصن کرده و جلوی تعدادی از کامیون‌ها را از ورود به دست کم دو ورودی بندر این شهر گرفتند. در بیرون یکی از این ورودی‌ها رشته‌های طولانی طناب بسته شده بود. پلیس ضد شورش نیز در کنار معترضان مستقر شد.

شرکت‌های کشتیرانی و اتحادیه کارگران بنادر توافق کردند تا حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن از کارگران شیفت صبح را به خانه‌هایشان بفرستند. معترضان ضد سرمایه‌داری با شنیدن این خبر اظهار شادمانی کردند.

اسکات اولسن، نظامی کهنه کار آمریکایی که چندی پیش بر اثر اعتراضات در اوکلند و سرکوب پلیس آمریکا دچار شکستگی جمجمه شد، رهبری حدود هزار تن از معترضانی را که دوشنبه شب بار دیگر به بندر اوکلند بازگشتند، برعهده داشت.

سخنگوی بندر اوکلند گفت که اعتراضات، عملیات‌های شبانه در این بندر را با تعلیق مواجه ساخته است.

در شهر سیاتل نیز پلیس برای متفرق ساختن معترضانی که ورودی بندر سیاتل را طی دوشنبه شب مسدود کرده بودند، به استفاده از نارنجک‌های صدازا متوسل شد.

پس از آنکه معترضان تلاش کردند تا با استفاده از تکه‌های چوب، آلومینیوم و دیگر اشیاء، مانعی موقت در جلوی ورودی ایجاد کنند، ماموران پلیس حملات خود علیه آنها را آغاز کردند. با انفجار نارنجک‌های صدازا، معترضان متفرق شدند.

کمی پیش از آن پلیس گزارش داد که چندین تن در یک پایانه نزدیک بندر سیاتل پس از آنکه حدود ۱۰۰ تن از معترضان برای ۲۰ دقیقه ترافیک را بند آوردند دستگیر شدند.

در پورتلند نیز چند صد تن از معترضان در دو پایانه اصلی بندر این شهر جلوی تخلیه بارهای تریلرها را گرفتند.

مقامات بندر پورتلند به گفته سخنگوی این بندر پس از آن حصارهایی را برپا داشته و به کارگران گفتند که در خانه بمانند.

آنها تاکید کردند که مقامات تا بعدازظهر روز دوشنبه هیچ اطلاعی از تاثیرات کامل اقتصادی این اعتراضات نداشتند.

اتحادیه کارگران بنادر گفته بود که از اهداف جنبش اشغال پورتلند پشتیبانی می‌کند اما موافق تعطیل کردن عملیات‌های بنادر که موجب می‌شود حقوق کارگران قطع شود، نیست.

همچنين در بندر لانگويو نيز سخنگوي اتحاديه كارگران بندر اين شهر گفت كه پس از افزايش نگرانيها در خصوص امنيت و بهداشت كارگران، كارگران بندر به خانه فرستاده شدند.