به گزارش ايسنا،به دنبال بخشي از برنامه ديجيتالي كردن آثار دانشمندان مشهور از داروين گرفته تا ارنست رادرفورد ، تا كنون بيش از ۴۰۰۰ صفحه كه حدود ۲۰ درصد آثار بايگاني شده نيوتون را در بر ميگيرد، به شكل ديجيتالي درآمده است.

در کنار این آثار و محاسبات نیوتن، یادداشتهای دست‌نویسی نیز وجود دارد که پس از مرگ نیوتن در سال ۱۷۲۷ توسط توماس پلت، همکار وی نوشته شده که به خواهش بستگان نیوتن برای انتشار نوشته‌های این فیزیکدان بزرگ، ‌ آنها را به آزمایش درآورده است.

یادداشت بی‌اعتنای پلت با جمله «برای چاپ مناسب نیست» در برخی صفحات به چشم خورده که اکنون به ناچار در میان سایر آثار در حال بررسی قرار دارند. تصور می‌شود که پلت قصد سانسور برخی از محاسبات ناپخته‌تر نیوتن و همچنین پوشاندن دیدگاه‌های غیرارتدوکسی وی را داشته است.

به گفته گرانت یانگ، مدیر بخش دیجیتال کتابخانه دانشگاه کمبریج، می‌توان ذهنیت نیوتن، در حال کار بر روی محاسباتش و چگونگی ارتقای تفکراتش را در این صفحات مشاهده کرد.

از آن جایی که کتاب نیوتن به طرز بدی سوخته و لکه‌های آب بر روی آن وجود دارد، بسیار حساس بوده و به ندرت به نمایش گذاشته می‌شود. پیش از این علاقه‌مندان به مشاهده این اثر باید به کمبریج رفته و با کسب اجازه به تماشای آن می‌پرداختند، اما اکنون با دیجیتالی کردن این آثار و همچنین کارهای دیگر دانشمندان، به راحتی با حرکت ماوس می‌توان به آنها دست یافت.

كارهاي ستارهشناسان اوليه مانند ادموند هالي و جان فلامستيد به همراه آثار چارلز داروين كه به طور جداگانه منتشر شده، بطور آنلاين عرضه خواهند شد.