به گزارش ايسنابه نقل از وال استريت ژورنال، جون آزومي در يك كنفرانس خبري اظهار كرد توافق اخير رهبران اروپايي براي تشكيل اتحاديه مالي جديد، كافي نيست.

ژاپن اگرچه یک مشارکت کننده مالی مهم در اقدامات انجام گرفته برای کمک مالی به اروپا بوده است اما در جریان بحران مالی اخیر منطقه یورو بیشتر در پشت صحنه قرار داشته اما همچنان که تلاش‌های اروپا برای یافتن منابع پول خارجی به منظور کمک به حل بحران بدهی سرعت بیشتری می یابد، ژاپن نیز می تواند نقش محوری‌تری ایفا کند.

ژاپن دومین سهامدار بزرگ در صندوق بین المللی پول پس از آمریکاست و یک سرمایه گذار عمده در صندوق کمک اضطراری " تسهیلات ثبات مالی اروپایی " به شمار می‌رود.

آزومی مجددا موضع ژاپن را تکرار کرد که این کشور کمک بیشتر را تنها زمانی ارائه می‌کند که اروپایی‌ها برنامه روشن و مطمئن‌تری را نشان دهند و میزان پولی را که برای این منظور اختصاص می دهند، تشریح کنند.

رهبران اروپایی در نشست اخیر خود بر روی طرحی برای اجرای مقررات بودجه سخت گیرانه‌تر در میان ۲۶ کشور از ۲۷ کشور اتحادیه اروپا به توافق رسیدند اما نبود اتحاد بویژه مخالفت شدید انگلیس به این معنی است که این کشورها ناچارند این توافق را به شکل یک تفاهم و نه پیمان میان دولت‌های این بلوک اجرا کنند.

بازارهای مالی نتایج این نشست را ناامیدکننده یافته‌اند که موجب فروش گسترده یورو و بالا رفتن هزینه استقراض دولت‌های اروپایی مقروضی مانند ایتالیا شده است.

اما ژاپن قصد رها كردن اروپا را ندارد زيرا مشكلات بدهي اين قاره مي تواند تاثير بزرگي بر اقتصاد ژاپن داشته باشد. بحران اروپايي اقتصاد صادرات محور ژاپن را با كند كردن تقاضاي جهاني و قوي نگه داشتن ارزش ين، تهديد مي كند. اين كشور قصد دارد با وجود تنزل احتمالي رتبه اعتبار مالي كشورهاي اروپايي، خريد بيشتر اوراق قرضه صندوق كمك اضطراري منطقه يورو را مورد بررسي قرار دهد.