به گزارش فارس به نقل از سایت ایران هستهای، یک جنیفیر گریفین خبرنگار فاکس نیوز در گزارشی برای این شبکه که روز جمعه ۱۸ آذر ۱۳۹۰ (۹ دسامبر ۲۰۱۱) پخش شد، با اشاره به اینکه دولت آمریکا پس از مطلع شدن از فرود این هواپیما در ایران ۳ سناریو برای بازپسگیری آن طراحی کرد، در تشریح این موضوع نوشت: وقتی این هواپیما ناپدید شد، سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) و همچنین وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) ۳ طرح را درباره ان تدوین کردند. یکی از این طرحها، پیاده کردن نیروی نظامی در ایران به منظور نجات لاشه این هواپیما بود که رد شد. طرح دیگر، عملیات بر فراز ایران به منظور بمباران لاشه این هواپیما برای نابود کردن آن بود اما این طرح نیز رد شد زیرا این نگرانی وجود داشت که این اقدام به عنوان اقدام جنگی برضد ایران تلقی شود. طرح دیگر هم ادامه وضع کنونی بود که در حال حاضر شاهد آن هستیم.

این در حالی است که برخی مقام‌های آمریکایی از اینکه دولت اوباما هیچ اقدام موثری برای خارج کردن این هواپیما از چنگ ایران انجام نداده به شدت عصبانی هستند.

به عنوان نمونه، آنطور که فاکس نیوز گزارش داده یکی از فرماندهان سابق ارتش آمریکا از دستیابی ایران به فناوری هواپیمای جاسوسی سرنگون شده آمریکایی ابراز نگرانی کرده و خواهان حمله نظامی به ایران برای منهدم کردن آن شده است. ژنرال توماس مک اینرنی به این شبکه گفته است: «فکر نمی‌کنم حمله هوایی بر فراز ایران به منظور منهدم کردن لاشه هواپیمای بدون سرنشین آر کیو ۱۷۱ آمریکا اقدامی خطرناک می بود. آمریکا می‌بایستی این کار را انجام می‌داد».

وی ادامه داد: «آمریکا با این کار مانع از آن می‌شد که احتمالا فناوری‌های بکار رفته در این هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به دست چینی‌ها یا روس‌ها بیفتد که برای آمریکا بسیار حائز اهمیت است. این مسئله بسیار نگران کننده است».
کارشناسان در تهران میگویند اتخاذ استراتژی تداوم وضع فعلی از جانب دولت اوباما درباره تصاحب هواپیمای بدون سرنشین RQ-۱۷۰ از سوی ایران نشان دهنده عمق محدودیتهای عملیاتی و هراس این کشور از رویارویی نظامی با ایران است.