به گزارش ايسنا، ولاديمير پوتين نخستوزير روسيه روز دوشنبه در مراسم راهاندازي اين راكتور گفت: انرژي هستهيي رو به گسترش است و ما در حال حاضر شاهد يك تولد دوباره و يك رنسانس در حوزه هستهيي هستيم.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پوتین که در سال ‌٢ تا ‌٢ ٨ رییس‌جمهور روسیه بود و قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری ماه مارس نیز شرکت کند، یک برنامه جاه‌طلبانه برای گسترش صنعت انرژی هسته‌یی این کشور را در ‌٢ سال آینده تصویب کرده است.

سرگئی کرینکو، رییس شرکت هسته‌یی روس اتم که در کنار پوتین ایستاده بود نیز در این مراسم گفت که این شرکت قصد دارد تا سال ‌٢ ٣ ، ‌٣٨ راکتور در روسیه و ‌٢٨ راکتور در خارج از کشور، عموما در اروپا و آسیا، بسازد.

این راکتور جدید هزار مگاواتی چهارمین راکتور نیروگاه هسته‌یی کالینینسکایا در ‌٣ کیلومتری شمال مسکو است.

کالینینسکایا یکی از بزرگترین تاسیسات تولید انرژی در مرکز روسیه است و برق هشت منطقه را تامین می‌کند.

اولین و دومین راکتورهای هسته‌یی این نیروگاه در دهه ‌‌٨ میلادی راه‌اندازی شد. ساخت سومین و چهارمین راکتور این نیروگاه در اوایل دهه ‌‌٩ میلادی به حالت تعلیق درآمد و راکتور سوم سرانجام در سال ‌‌٢ ۴ راه‌اندازی شد.

ساخت چهارمین راکتور نیروگاه کالینینسکایا در سال ‌‌٢ ٧ از سر گرفته شد. امروزه این راکتور یکی از تاسیسات کلیدی صنعت انرژی هسته‌یی روسیه است که در سال ‌‌٢ ١١ آغاز به کار می‌کند و بیش از ‌‌٧ میلیارد روبل(‌‌٢ / ٢ میلیارد دلار) صرف ساخت آن شده است.

راکتور شماره چهار پس از راه‌اندازی سالانه هفت میلیارد کیلو وات در ساعت برق تولید می‌کند که باعثمی‌شود تولید سالانه کلی نیروگاه هسته‌یی کالینینسکایا ‌‌٣١ درصد افزایش یابد.

روسیه در سال‌های اخیر در برابر انتقادات عمومی از انرژی هسته‌یی که نتیجه‌ی وقوع فاجعه هسته‌یی چرنوبیل در آوریل سال ‌١٩٨۶ در اوکراین بود، مقاومت کرده است و دولت این کشور از تلاش‌ها برای احیای بخش هسته‌یی قویا حمایت کرده است.

انرژی هسته‌یی در حال حاضر ‌١٧ درصد برق روسیه را تامین می‌کند و دولت این کشور امیدوار است آن را تا دو دهه آینده تا ‌٢٥ درصد بالا ببرد.

پوتين اين برنامه را فرصتي براي كاهش وابستگي زياد روسيه به صادرات نفت و گاز طبيعي ميداند.