به گزارش فارس، نشریه تحلیلی "امریکن اسپکتیتور" در گزارشی به قلم "جان تابین" نوشت: مسئله توقیف هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین آمریکایی RQ۱۷۰ توسط ایران چقدر ناگوار و مضر است؟ این سوال خیلی بدتر و سختتر از آن است که شما فکر میکنید، و پاسخ دادن به آن بستگی به یافتن پاسخ چندین سوال دیگر دارد. سوال نخست این است که آیا این هواپیما توسط ایرانیان به زمین نشانده شده است؟ دولت آمریکا مدعی شده است که این هواپیما قبل از فرود از کنترل سیا خارج شده است، اما دولت ایران اعلام کرده که این هواپیما را با استفاده از تجهیزات ارسال پارازیت فرود آورده است. بیایید امیدوار باشیم که ایرانیان در مورد این مسئله دروغ گفتهاند. اگر آنها واقعا امکانات و قابلیت پایین آوردن این پرنده جاسوسی را داشته باشند، پس احتمالا میتوانند مشکلات بیشتری برای بخش گسترده ای از تسلیحات و سیستمهای ارتباطی آمریکا نیز ایجاد کنند.


* تلاش ایران برای مهندسی معکوس و بازیابی اطلاعات

آیا ایرانیان می‌توانند در مورد این هواپیمای بدون سرنشین مهندسی معکوس انجام دهند. آن‌ها اعلام کرده‌اند که می‌توانند و این کار را خواهند کرد. اما برخی کارشناسان معتقدند که این مسئله بسیار سخت‌تر از آن است که شما بتوانید فکرش را بکنید(اگرچه ایرانیان احتمالا از روسیه و چین برای همکاری در این زمینه کمک گرفته‌اند). سوال دیگر این است که آیا اطلاعات ذخیره شده در هواپیمای RQ۱۷۰ قابل دسترسی است؟ کارشناسان اعتقاد دارند که اطلاعات واقعا ارزشمند موجود در هواپیما احتمالا در سنسورهای این هواپیما و در نرم افزارهای داخل هواپیما قرار دارد. مقامات ایران اعلام کرده‌اند که در حال استخراج اطلاعات از هواپیما هستند، اما این امکان کاملا وجود دارد که اطلاعات پیش از آن که ایرانیان هواپیما را به دست آورند، پاک شده باشد و یا این که این اطلاعات به قدری خوب و کامل کد گذاری شده باشد که به دست آوردن اطلاعات آن تنها بستگی به امکاناتی دارد که متحدان ایران در اختیار دارند.

* اوباما به خاطر سهل انگاری خود در این حادثه شرمنده خواهد شد

و سوال آخر این که چرا اوباما دستور نداد هواپیما پیش از آن که ایرانیان آن را در اختیار خود بگیرند، منهدم و یا پس گرفته شود؟ ما این مسئله را می‌دانیم که پنتاگون به اوباما چندین گزینه برای جلوگیری از بروز بحران در این زمینه ارائه کرد(برای مثال پیشنهاد بمباران هوایی و یا فرستادن یک نیروی ویژه برای باز پس گرفتن هواپیما). اما رییس جمهور با هیچ یک از این پیشنهادها موافقت نکرد. اگر اوباما از این بابت مطمئن بود که پاسخ‌های کمتر هراس آور به دو سوال قبلی پاسخ‌های درستی است، این کار او درست بود. اما اگر ایرانیان حقیقتا بتوانند مقدار قابل توجهی از اطلاعات هواپیما را که برای آمریکا آسیب پذیر باشد، به دست آورند، آنگاه می‌توان گفت که اوباما از اقدام خود برای نپذیرفتن ریسک روبرو شدن با این مسئله و برداشتن گام‌های لازم برای جلوگیری از وقوع این حادثه شرمگین خواهد بود، که این مسئله باعثتاسف است.

* درخواست اوباما خنده دار بود

در پایان باید اشاره شود که ما از بابت یک مسئله به طور کامل اطمینان داریم. این که سخنان اوباما در کنفرانس خبری مشترک خود با نخست وزیر عراق مبنی بر اینکه که از ایرانیها خواسته است هواپیما را برگردانند و ما منتظر پاسخ ایرانیها هستیم مضحک و خنده دار است و احتمالا این سخن اوباما حسابی موجب خنده مقامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران شد.