به گزارش افکارنیوز،

روزنامه صباح چاپ ترکیه در مقاله ای در شماره امروز خود نوشت: تل آویو تصور می کند، قادر است در قرن بیست و یکم نیز مانند قرن بیستم رفتار کند. اسرائیل با اعتماد به تصمیم رئیس جمهور آمریکا درباره اعلام ( شهر اشغالی) قدس به عنوان پایتخت اسرائیل به همه ملت های خاورمیانه (غرب آسیا) اعلان جنگ کرده است. این وضع از یک سو تاسف آور و از یک سو مضحک است.

چنین اوضاعی نشانگر مشکلات جدی سیاستمداران اسرائیل در زمینه شناخت جهان است. چنین اوضاعی را سال ها پیش در عراق صدام مشاهده کرده و این گونه نوشته بودم: صدام هنگام ارزیابی روابط بین المللی ممکن است دچار اشتباه شود و نتواند واقعیت های جدید را مشاهده و تغییر را درک کند. صدام با استفاده از موازنه وحشت که اتحاد شوروی و آمریکا در خاورمیانه ایجاد کرده بودند، حزب بعث را بر عراق حاکم ساخت. وی سال 1980 میلادی کشورش را وارد جنگ با ایران کرد و در این جنگ از حمایت آمریکا نیز برخوردار شد. در آن دوران اتحاد شوروی نیز که وارد دوره فروپاشی شده بود، علامت منفی به این موضوع نشان نداد. وی پس از جنگ با ایران هنگامی که کویت را اشغال کرد،‌ این گونه تصور می کرد که معادله گذشته همچنان ادامه دارد. این در حالی بود که اتحاد شوروی از میان رفته بود. علاوه بر آن برای آمریکا نیز تامین امنیت کشورهای عربی تولید کننده نفت مهم تر از حمایت از صدام در مقابل ایران شده بود. به عبارت دیگر صدام دوره جدید را با شرایط گذشته ارزیابی می کرد و همین موجب شد که کار وی پایان یابد.

صباح نوشت: اکنون بسیاری از مقامات اسرائیل نیز مانند صدام رفتار می کنند و هنوز تصور می کنند که ساختار خاورمیانه همچنان متکی بر موازنه آمریکا و اتحاد شوروی است. آنان تصور می کنند که با شبح هولوکاست همچنان می توانند که واکنش جهان قرن بیست و یکم را در مقابل هر اقدامی که انجام دهند، خنثی کنند. آنان درباره موضوع تبدیل غزه به یک اردوگاه می گویند که هیتلر نیز با یهودیان این گونه رفتار کرده بود. مقامات اسرائیل تصور می کنند که با اینگونه بهانه‌ها می توانند بر اقداماتشان سرپوش بگذارند. آنان همچنین بر این موضوع تاکید می کنند که بمب اتمی که ایران ممکن است به آن دست یابد، سلاحی برای حمله خواهد بود.

نویسنده در ادامه این مقاله با تاکید بر اینکه دونالد ترامپ به سرعت در حال تبدیل به یک بار غیر قابل تحمل برای آمریکاست، نوشت: اگر گردانندگان امور در اسرائیل اندکی عقل داشتند با اعتماد به دونالد ترامپ با همسایگان و همه جهان این گونه دچار تضاد نمی شدند. نتانیاهواین مفهوم مخالفت پاپ و اتحادیه اروپا را با تصمیم آمریکا درباره قدس به درستی ارزیابی نکرده است. به وی پیشنهاد می کنیم راه عقلانی را انتخاب کند.