به گزارش افکارنیوز،

«آکشایا کومار» معاون مدیر امور سازمان ملل سازمان دیدبان حقوق بشر با انتشار مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست اعلام کرد که وقت آن رسیده تا سازمان ملل «محمد بن سلمان» ولیعهد و وزیر دفاع عربستان را تحریم کند.

این فعال حقوق بشر اعلام کرد که سیاست های اصلاحاتی که محمد بن سلمان اتخاذ کرده در روزنامه های آمریکایی با بازخورد مثبتی همراه بوده است، از تصمیم عربستان برای اعطای مجوز رانندگی به زنان گرفته تا راه اندازی سینما و مجاز شدن آموزش ورزش در مدارس دخترانه، اما به نظر می رسد که در میان حمایت از این اقدامات تلاش شده تا اقدامات جنجالی ولیعهد سعودی پنهان شود.

وی تأکید می کند که از جمله این اقدامات می توان به تصمیم محمد بن سلمان برای بازداشت شاهزادگان سعودی در هتل های ۵ ستاره به اتهام فساد بدون طی شدن فرایند قانونی چنین اتهاماتی و مسئولیت شاهزاده سعودی در فاجعه انسانی یمن اشاره کرد.

این مسئول سازمان دیدبان حقوق بشر تأکید کرد که جنگ یمن و نقش برجسته ای که محمد بن سلمان به عنوان وزیر دفاع در آن دارد با رویکرد اصلاحطلبانه او در داخل کشور همسو نیست و افزود: محاصره یمن میلیون ها شهروند این کشور را به مرز گرسنگی شدید کشانده و به انتشار بیماری های واگیردار منجر شده است به همین دلیل نباید او بدون مجازات رها شود و بلکه باید محمد بن سلمان و دیگر رهبران ارشد ائتلاف عربی برای حمله به یمن با تحریم های بین المللی مواجه شوند.

وی تأکید کرد که شورای امنیت این صلاحیت را دارد که عاملان حملات بدون برنامه و محاصره غیر قانونی علیه مردم یمن را تحریم کند و می توند رهبران ائتلاف را به صورت فردی از جمله محمد بن سلمان را تحریم کند.

این مسئول ارشد در سازمان دیدبان حقوق بشر گفت که شورای امنیت رهبران انصار الله را در فهرست تحریم های خود قرار داده است اما به دلیل قدرت همپیمانان عربستان از جمله ایالات متحده و فرانسه و بریتانیا اقدامات ریاض در یمن را نادیده گرفته اند و همین مسأله مسئولان سعودی را به ادامه رویکرد ویرانگر خود در یمن تشویق کرده است.