به گزارش افکارنیوز،

«بینالی ایلدیریم» نخست وزیر ترکیه دیروز (پنجشنبه) در واکنش به تهدید رئیس‌جمهور آمریکا علیه کشورهای رای‌دهنده به قطعنامه ضد اسرائیلی، هشدار داد «مراقب اقداماتت باش».

ایلدیریم در سخنرانی در دانشگاه پلی‌تکنیک استانبول گفت: «آمریکا در جلسه رای‌گیری شورای امنیت (برای قطعنامه لغو تصمیم درباره قدس) در برابر 14 عضو دیگر تنها مانده و به جایی رسید که مجبور شد به عنوان آخرین گزینه، به تهدید کشورهای رای‌دهنده علیه خود پناه ببرد».

به نوشته وبگاه روزنامه «حریّت» ایلدیریم در واکنش به این تهدید ترامپ که گفته بود کمک‌های مالی به کشورهایی که علیه تصمیم آمریکا درباره قدس رای دهند قطع می‌کند، هشدار داد: «مراقب اقداماتت باش... قدرتمند بودن به این معنا نیست که [همیشه] حق با شماست».

نخست وزیر ترکیه در ادامه به رئیس‌جمهور آمریکا توصیه کرد، بر مبنای «عقل سلیم» رفتار کند زیرا «تمام کشورها مستقل هستند و حق دارند خود انتخاب‌هایشان را انجام دهند».

در پی تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل برای برگزاری جلسه اضطراری روز پنجشنبه جهت رأی‌گیری درباره قطعنامه‌ای علیه تصمیم اخیر آمریکا درباره قدس، نیکی هیلی نماینده دائم واشنگتن در سازمان ملل تهدید کرد که اسامی کشورهایی که به این قطعنامه [غیرالزام‌آور] رأی مثبت بدهند، ثبت می‌کند. همان روز ترامپ نیز بر این تهدید صحه گذاشت. 

ترامپ روز چهارشنبه 15 آذرماه جاری، ضمن به رسمیت شناختن قدس به پایتختی اسرائیل، دستور انتقال سفارتخانه آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی را امضا کرد.

طبق قطعنامه 478 شورای امنیت هیچ کشوری اجازه ندارد نمایندگی دیپلماتیک (سفارتخانه و کنسولگری) در شهر قدس تاسیس کرده یا تصمیمی درباره وضعیت آن بگیرد.