به گزارش افکارنیوز،

 یک روزنامه کره جنوبی روز سه‌شنبه نوشت کره شمالی  برای پرتاب یک ماهواره جدید آماده می‌شود.

منبعی در دولت کره جنوبی به روزنامه «جونگانگ ایلبو» گفت: «ما به تازگی از کانال‌های مختلف مطلع شدیم که کره شمالی ساخت ماهواره‌ای جدید به نام کوانگ‌میونگ‌سونگ -۵ را به پایان رسانده است.»

این منبع افزود: «طرح آن‌ها قراردادن ماهواره‌ای مجهز به دوربین و ابزار مخابراتی در مدار است.»

سرویس‌های اطلاعاتی کره جنوبی معتقدند که این ماهواره ممکن است از یک پرتابگر سیار و نه مرکز پرتاب معمول «سوهائه» به فضا فرستاده شود.

مقاله روزنامه جونگانگ ایلبو یک روز پس از انتشار متنی در روزنامه رودونگ سینمون، ارگان رسمی حزب کمونیست کره شمالی، که بار دیگر بر حق پیونگ‌یانگ برای پرتاب ماهواره به فضا تأکید می‌کرد، منتشر می‌شود. سوم دسامبر، روزنامه رودونگ سینمون از «ماهیت صلح‌آمیز» برنامه فضایی کره شمالی دفاع کرده و دهم دسامبر تأکید کرده بود که هر کشوری حق دارد برنامه فضایی خود را توسعه دهد.

کیم این-ریونگ معاون سفیر کره شمالی در سازمان ملل ماه اکتبر گفته بود که کشورش طرحی چهار ساله (۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰) را برای توسعه «ماهواره‌هایی که به توسعه اقتصادی و بهبود شرایط زندگی مردم کمک می‌کنند» دنبال می‌کند.

او خاطرنشان کرده بود که کره شمالی با در مدار قرار دادن موفقیت‌آمیز ماهواره کوانگ‌میونگ‌سونگ-۴ در فوریه ۲۰۱۶، وارد مرحله توسعه عملی ماهواره‌های خود شده است.

پس از سال‌ها شکست‌های پیاپی، کره شمالی دسامبر ۲۰۱۲ موفق شد یک ماهواره را در مدار قرار دهد.

روزنامه روسی «روسیاسکایا گازتا» چند هفته پیش به نقل از یک کارشناس نظامی روسی به نام «ولادیمیر خروستالف» نوشته بود پیش‌بینی می‌کند که کره شمالی دو ماهواره، یکی مخابراتی و دیگری نظارتی، را پشت سر هم به فضا بفرستد.او این اظهارات را پس از بازگشت از سفر یک هفته‌ای به کره شمالی در اواسط ماه نوامبر بیان کرد.

این کارشناس نظامی روس در این سفر با مسئولان آژانس فضایی کره شمالی دیدار کرده بود.