به گزارش افکارنیوز،

محمد المؤمنی سخنگوی رسمی دولت اردن گفت که تصمیم گواتمالا برای انتقال سفارت خود به قدس اشغالی، نقض آشکار قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل به‌ویژه قطعنامه اخیر مجمع عمومی این سازمان به شمار می‌رود.

وی افزود: تصمیم دولت گواتمالا تصمیمی غیرمسئولانه است و می‌تواند خشونت‌ها در منطقه را شعله ور کرده و اسرائیل را به ادامه نقض قوانین بین‌المللی تشویق کند.

المؤمنی اظهار داشت: اردن به عنوان ناظر بر مقدسات اسلامی و مسیحی در قدس، این تصمیم غیرمسئولانه گواتمالا را به شدت محکوم می‌کند.

سخنگوی دولت اردن گفت: بهتر است که کشورهای دوستدار صلح در جهان از راه حل تشکیل دو دولت مبتنی بر تشکیل دولت فلسطین در سرزمین‌های اشغالی سال 1967 به پایتختی قدس، حمایت کنند.

3 روز پس از رای قاطع مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصمیم خودسرانه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا درباره قدس اشغالی، «جیمی مورالس» رئیس‌جمهوری گواتمالا اعلام کرد که دستوراتی به وزارت خارجه گواتمالا داده است تا روند انتقال سفارتخانه این کشور در اسرائیل را از تل‌آویو به قدس آغاز کند.

بدین ترتیب مورالس اولین رئیس‌جمهوری یک کشوری می‌شود که از موضع جنجالی دولت ترامپ درباره شهر قدس اشغالی حمایت می‌کند.

گواتمالا یکی از 7 کشوری بود که در کنار آمریکا و رژیم صهیونیستی، به قطعنامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد علیه تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل رای منفی داده بود.

از سوی دیگر گواتمالا دومین کشوری است که بعد از آمریکا روند انتقال سفارتش به قدس اشغالی را آغاز کرده است.