به گزارش افکارنیوز،

«سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه امروز سه شنبه در یک کنفرانس تلفنی گفت:  روسیه تاسیس پایگاه های نظامی دائمی در سوریه را آغاز کرده است.

او ادامه داد: هفته گذشته، فرمانده کل نیروهای مسلح روسیه، دستور سازماندهی و تقویت پرسنل نظامی  حاضر در دو پایگاه طرطوس و حمیمیم در سوریه را صادر کرد و ما نیز تاسیس پایگاه نظامی دائمی در این کشور را آغاز کردیم.

سرگئی سورویکین، فرمانده نیروهای روس در سوریه درباره حضور دائمی نیروهای این کشور در خاک سوریه گفت:  در آینده نزدیک، 23 هواپیما، دو بالگرد، نیروهای ویژه و واحدهای پزشکی به پایگاه های دائمی روسیه در سوریه باز می‌گردند.

ایده ساخت پایگاه نظامی دائمی در حالی اجرایی شده است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور، ماه گذشته اعلام کرد بخشی از نیروهای خود را از سوریه خارج می کند.  این در حالی است که پوتین از سال 2015 بارها دستور خروج بخشی از نیروهای نظامی روسیه را از سوریه صادر کرده بود. پوتین اشاره ای به تعداد سربازانی که باید از سوریه خارج شوند نکرده ولی بر فعالیت دو پایگاه طرطوس و حمیمیم تاکید کرد.

رئیس جمهور روسیه چندی پیش در سفر غیره منتظره به سوریه در پایگاه هوایی حمیمیم مورد استقبال بشار اسد، رئیس جمهور سوریه قرار گرفت. این نخستین سفر یک مقام ارشد سیاسی روسیه پس از سفر سال 2010 دیمیتری مدودف به سوریه است.

حضور نظامی روسیه در سوریه از دو سال قبل با هدف حمایت از دولت بشار اسد و نابودی گروه های تروریستی صورت گرفت.