به گزارش افکارنیوز،

مذاکرات میان احزاب دموکرات‌مسیحی و سوسیال‌مسیحی با سوسیال‌دموکرات‌ها از امروز در ایالت بایرن آلمان شروع می‌شود و پیش‌بینی می‌شود که 5 روز ادامه داشته باشد.

بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بر طبق بیانیه‌ای که احزاب دموکرات‌مسیحی و سوسیال‌مسیحی روز چهارشنبه منتشر کردند، مذاکرات از امروز آغاز می‌شود و تا 11 ژانویه (21 دی‌ماه) ادامه خواهد داشت.

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در زمینه نتیجه‌بخش بودن این مذاکرات ابراز خوش‌بینی کرده است.

همچنین «مارتین شولتس» رئیس حزب سوسیال‌دموکرات اعلام کرده بود که طرفین برای آغاز مذاکرات مقدماتی شرایط خوبی را فراهم کرده‌اند.

در شرایطی که انتخابات پارلمانی آلمان 24 سپتامبر (2 مهرماه) برگزار شد، همچنان آینده دولت ائتلافی آلمان مبهم است. مرکل پس از انتخابات، نخست تلاش کرد تا دولتی متشکل از احزاب دموکرات‌مسیحی، سوسیال‌مسیحی، سبزها و لیبرال‌ها تشکیل دهد اما با وجود گذشت 2 ماه از مذاکرات، احزاب درباره مواردی مانند امور محیط‌ زیست، پناهجویان و مسایل مالی به توافق نرسیدند.

سرانجام و با تلاش‌های «فرانک والتر اشتاین‌مایر» رئیس‌جمهور آلمان با هدف جلوگیری از تکرار انتخابات و نیز تشکیل نشدن دولت اقلیت، سوسیال‌دموکرات‌ها موافقت کردند که برای تشکیل دولت با محافظه‌کاران وارد مذاکره شوند. این در حالی است که حزب سوسیال‌دموکرات پیش از این اعلام کرده بود که تمایلی برای شرکت در دولت آتی مرکل ندارد و قصد دارد در قالب حزب مخالف فعالیت کند. 

«زیگمار گابریل» وزیرخارجه آلمان پیشتر درباره تشکیل دولت اقلیت در این کشور هشدار داده است.