به گزارش افکارنیوز،

ژنرال «محمد رادمنش» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در گفت‌وگو با «صدای آمریکا» اظهارداشت: داعش در افغانستان با گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه متفاوت است.

وی بدون نام بردن از کشوری افزود: دستگاه‌های اطلاعاتی برخی کشورهای منطقه تلاش می‌کنند تا داعش در افغانستان را بزرگنمایی کنند.

رادمنش با اشاره به حملات اخیر در این کشور که داعش مسئولیت آن را قبول کرده گفت: داعش توانایی چنین حملاتی در پایتخت و حومه آن را ندارد.

«عبدالوحید طاقت» مقام ارشد اطلاعاتی سابق افغانستان و تحلیلگر مسائل امنیتی نیز ضمن تایید اظهارات رادمنش گفت که داعش در افغانستان متشکل از گروه‌های تروریستی پاکستانی است.

وی تصریح کرد: اعضای «لشکر طیبه»، «سپاه صحابه»، «لشکر جنگهوی»، «جیش محمد»، «حرکت اسلام» و برخی اعضای حقانی، داعش در افغانستان را تشکیل می‌دهند و اکنون سازمان اطلاعات ارتش پاکستان نام جدیدی به آن‌ها داده است.

ژنرال رادمنش بر این باور است که افزایش خشونت‌ها در افغانستان در مدارس مذهبی پاکستان ریشه دارد.

وی اظهار کرد: دلیل اینکه تروریسم همچنان در افغانستان وجود دارد، مدارس مذهبی در آن سوی «خط دیورند» است که تروریست پرورش می‌دهند.

این مقام ارشد ارتش افغانستان با تاکید بر وجود 10 هزار مدرسه مذهبی در پاکستان مدعی شد که شبه‌نظامیان برای «جهاد» در افغانستان در این مدارس آموزش می‌بینند.

«وحید مژده» کارشناس مسائل سیاسی نیز تصریح کرده بود که داعش در افغانستان ساخته پاکستان است که با دولت افغانستان و آمریکا کاری ندارد بلکه هدف آنان مقابله و هدف قرار دادن طالبان است.