به گزارش افکارنیوز،

وزارت حمل و نقل و ارتباطات در منطقه کردستان عراق اعلام کرد که یک هیأت از بغداد، فردا (دوشنبه) وارد اربیل خواهد شد.

«اومید محمد» سخنگوی این وزارتخانه در منطقه کردستان عراق در گفت‌وگو با پایگاه خبری «خندان» اظهار داشت: نشست هیأت منطقه کردستان در بغداد، بسیار خوب بود و قرار است یک هیأت عراقی، دوشنبه وارد اربیل شود تا با مقامات منطقه کردستان دیدار و گفت‌وگو کند.

شنبه (دیروز)، یک هیأت از منطقه کردستان به ریاست «کریم سنجاری» وزیر داخلی این منطقه وارد بغداد شد تا درباره مسائل مربوط به گذرگا‌ه‌های مرزی و بسته بودن فرودگاه‌ها و اداره سدها با مقامات دولت مرکزی رایزنی کند.

سرتیپ «سعد معن» سخنگوی وزارت کشور عراق اعلام کرد که هیأت کردی با مقامات این وزارتخانه گفت‌وگو کردند و این دیدار مثمر ثمر بود و دو طرف بر روی برخی مسائل توافق کردند.

پس از تیرگی روابط میان اربیل و بغداد در پی برگزاری همه‌‌پرسی جدایی در 25 سپتامبر سال پیش، این نخستین سفر یک هیأت کردی در سطح وزارتی به بغداد است. پیش از آن برخی هیأت‌های حزبی از منطقه کردستان به بغداد سفر کرده بودند که اربیل، رایزنی‌های آنها را به رسمیت نشناخت.

بحران در روابط بغداد و اربیل، پس از برگزاری همه‌پرسی جدایی در منطقه کردستان به اوج خود رسید و تاکنون لاینحل باقی مانده است و با وجود تاکید هر دو طرف بر آغاز گفت‌وگو بر اساس قانون اساس، هنوز به طور رسمی، اقدامی صورت نگرفته است.