به گزارش افکارنیوز،

دولت تونس به منظور کاهش اعتراضات روزهای اخیر در این کشور به سیاست های ریاضتی، یک بسته اصلاحات اجتماعی پیشنهاد کرد.

محمد باجی قائد السبسی، رئیس جمهور تونس به همراه احزاب سیاسی و اعضای اتحادیه های کارگری پس از برگزاری  یک جلسه دوساعته  در کاخ ریاست جمهوری، چند طرح را برای اصلاح خدمات پزشکی، مسکن و کمک به قشر فقیر به پارلمان پیشنهاد کردند.

همچنین در این جلسه بودجه مورد نیاز دولت برای افزایش خدمات اجتماعی بررسی شد.

ناآرامی ها در تونس به واسطه سیاست های ریاضتی دولت و همزمان با هفتمن سال عزل «زین العابدین بن علی»، رئیس جمهور سابق این کشور آغاز شد. به دنبال تشدید اعتراضات، جلسات اضطراری دولت برگزار شد و رئیس جمهور تونس اعلام کرد رنج مردم را درک می کند و  درصدد اجرای بسته اصلاحات اجتماعی در این کشور است.

این در حالی است که احزاب اپوزیسیون امروز یکشنبه ضمن دعوت به برگزاری تظاهرات، اعلام کردند شرایط پس از عزل بن علی تغییری نکرده  و اوضاع اقتصادی بهبود نیافته است.

ناآرامی ها در تونس از تاریخ 7 ژانویه و در واکنش به افزایش مالیات بر ارزش افزوده و کمک های اجتماعی -- که موجب بالا رفتن بهای برخی کالاها شد—آغاز گردید. تظاهرات در ابتدا به صورت مسالمت آمیز بود ولی با دخالت پلیس و تشدید درگیری ها، طی یک هفته گذشته به 10 شهر مختلف از جمله پایتخت تونس گسترش یافت. در این درگیری ها بیش از800 نفر بازداشت شدند.