به گزارش افکارنیوز،

ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه سپهبد اسماعیل متین تمل نفر دوم ارتش را به عنوان فرمانده عملیات نیروهای ترکیه در عفرین سوریه تعیین کرده است.

به نوشته این رسانه، سپهبد اسماعیل متین تمل پیش از این، فرماندهی ارتش ترکیه در عملیات سپر فرات را بر عهده داشته و در استقرار نیروهای ترکیه در ادلب و اغلب عملیات های برون مرزی ترکیه نقشی کلیدی ایفا کرده است.

ینی شفق اضافه کرد: در چارچوب پاکسازی نهادهای دولتی از اعضای گروه تروریستی گولن پس از کودتای نافرجام 15 جولای 2016، ارتشبد آدم حدوتی از سمت فرمانده لشکر دوم ارتش به زیر مجموعه فرماندهی نیروی زمینی ارتش انتقال یافت و سپهبد اسماعیل متین تمل فرمانده نیروی ژاندارمری استان وان به سمت فرماندهی لشکر دوم ارتش ترکیه منصوب شد.

ارتشبد آدم حدوتی در چارچوب بررسی‌های قضایی در ارتباط با کودتای نافرجام گروه تروریستی بازداشت شده است.

این رسانه نزدیک به دولت ترکیه مدعی شد: سپهبد اسماعیل متین تمل در جریان کودتای نافرجام 15 جولای 2016 نیز هدف کودتاچیان بود به طوری که طرح ترور وی توسط یک تیم هشت نفره از پایگاه نیروهای ویژه سیلوپی پیش از کودتا آماده شده بود.

به گزارش ایرنا، دولت ترکیه مدعی است شمال سوریه از جمله منطقه عفرین به پرورشگاه عناصر گروه های تروریستی از جمله پ.ک.ک، پ.ی.د و داعش تبدیل شده است که تحت رهبری آمریکا تهدیدی علیه ترکیه محسوب می شوند.

دولت ترکیه بارها اعتراض خود را به حمایت مالی ـ تسلیحاتی آمریکا از معارضان کُرد سوریه اعلام و در چند روز گذشته حملات توپخانه ای خود را علیه مواضع ی.پ.گ و پ.ک.ک در عفرین آغاز کرده است.

مقامات دولت ترکیه از روزهای گذشته با اعلام نارضایتی از همکاری آمریکا با گروه های تروریستی و معارضان کُرد سوری به طور مستمر نسبت به احتمال آغاز عملیات نظامی در اطراف عفرین و منبچ هشدار می دهند.

ترکیه از سوم شهریور 95 (24 آگوست 2016) عملیاتی را تحت عنوان سپر فرات در شمال سوریه شروع و اعلام کرد که در نظر دارد منطقه ای امن به وسعت پنج هزار کیلومتر مربع در شمال سوریه به عرض نزدیک به 100 کیلومتر و عمق 50 کیلومتر ایجاد کند.

ترکیه در جریان این عملیات و در جریان آزادی سازی الباب 69 نفر از نظامیان خود را از دست داد و دهها نفر نیز زخمی شدند.

ستاد کل ارتش ترکیه چندی قبل اعلام کرد که در عملیات سپر فرات علاوه بر آزادسازی شهر الباب از دست داعش، نزدیک 2 هزار کیلومتر مربع و بیش از 200 نقطه مسکونی از دست عناصر داعش آزاد شده و به کنترل نیروهای ارتش آزاد سوریه در آمد.