به گزارش افکارنیوز،

جیمز ماتیس در پاسخ به پرسشی در مورد تاثیرات احتمالی این بن بست مالی گفت: فعالیت های مربوط به تعمیر و نگهداری تا حد زیادی تعطیل خواهند شد و بیش از نیمی از نیروی کار غیر نظامی نیز به مرخصی اجباری خواهند رفت. ما فعالیت های اطلاعاتی زیادی در سراسر جهان داریم که هزینه بَر هستند و واضح است که متوقف خواهند شد.

با این حال پنتاگون خبر داده است تعطیلی دولت آمریکا تاثیری بر عملیات های نظامی آمریکا در افغانستان، عراق و سوریه نخواهد داشت.

ماتیس که جمعه (29 دی) پس از سخنرانی در دانشگاه خصوصی جان هاپکینز به پرسش های حضار پاسخ می داد، خبر داد که در ابتدای این هفته به اندونزی و ویتنام سفر می کند. پنتاگون در بیانیه ای اعلام کرد سفر آسیایی متیس در صورت تعطیلی دولت نیز انجام خواهد شد چرا که برای امنیت ملی آمریکا و روابط خارجی این کشور ضروری است.

ساعاتی پیش سنای آمریکا با اختلاف یک رای، لایحه بودجه مصوب مجلس را رد کرد و دولت آمریکا را به تعطیلی کشاند و هزاران تن از کارمندان آن را ناچار به گرفتن مرخصی بدون حقوق کرد.

با تعطیل شدن دولت تنها خدمات ضروری در حوزه هایی از قبیل امنیت ملی، ترافیک هوایی، حوادث غیرمترقبه، زندان‎ها و اورژانس به کار خود ادامه می‌دهند.

دولت آمریکا آخرین بار در سال 2013 و به مدت 16 روز تعطیل شد.