به گزارش افکارنیوز،

پناهجویان دستگیر شده تبعه کشورهای ایران، فلسطین، پاکستان، سوریه، بنگلادش، عراق، الجزایر، لیبی، سریلانکا، افغانستان، اریتره، مالی، آنگولا، آفریقای شمالی، گابن، غنا، کنگو، یمن و هندوستان بودند.

بنا بر اعلام این رسانه، ماموران پلیس ترکیه، مهاجران را در شهرهای ادیرنه، سیواس، قرقلرایلی، چاناک قلعه، حاتای و آب های دریای اژه نزدیک سواحل شهرستانهای دیکیلی و مندرس استان ازمیر دستگیر کردند.

بر اساس قرارداد بین ترکیه و اتحادیه اروپا که در سال گذشته میلادی به امضا رسید، مقرر شده است که ترکیه جلوی مهاجرت پناهجویان به سمت اروپا را بگیرد.

در سال 2015 و پیش از امضای این قرارداد، بیش از یک میلیون پناهجو از مسیرهای دریایی و زمینی عازم کشورهای اروپایی شدند و صدها نفر از آنها در مسیر مهاجرت در دریا و رودخانه ها غرق شده و جان خود را از دست دادند.

سواحل ترکیه در دریای مدیترانه و به خصوص دریای اژه مابین ترکیه و یونان از جمله معابر دریایی انتقال پناهجویان و از محل های عبور غیرمجاز و پرمخاطره مهاجران به سمت اروپا و یونان محسوب می شود.

انتقال مهاجران به سمت اروپا در مسیرهای دریایی با استفاده از قایق ها و تجهیزات غیراستاندارد انجام می شود.

انتقال مهاجران غیرقانونی به اروپا توسط گروه های قاچاق انسان انجام می شود که با مخاطره غرق شدن در آب دریا و نیز گرفتار شدن در دست قاچاقچیان انسان و دزدان دریایی همراه است.