به گزارش افکارنیوز،

گزارش جدید سازمان «هریتج» ترکیه از روابط واشنگتن با آنکارا حاکی از آن است که خرید قریب‌الوقوع سامانه‌های موشکی دفاع هوایی «اس 400» آنکارا از روسیه احتمالاً تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه «آنکارا» را به همراه خواهد داشت.

خبرگزاری اسپوتنیک در این خصوص گزارش کرد، در این گزارش که روز دوشنبه (دیروز) منتشر شد، اینگونه آمده است:‌«نگرانی‌هایی مبنی بر آن وجود دارد که این توافق ممکن است تحریم‌های آمریکا در سال 2018 طبق "قانون مبارزه با رقبای آمریکا از طریق تحریم" (CAATSA)، که در آگوست 2017 به امضا درآمده است را به همراه داشته باشد».

در ماه دسامبر سال گذشته میلادی، روسیه و ترکیه، توافقی را برای فراهم آوردن سامانه‌های موشک دفاع هوایی  اس 400 روسیه برای ترکیه به امضا درآوردند.

طرح‌های مسکو و آنکارا برای پیشبرد خط لوله استریم، وابستگی ترکیه به انرژی روسیه را افزایش می‌دهد و همچنین خطر تحریم‌های آمریکا را به همراه دارد.

در گزارش ترکیه آمده است: «در سال 2017، بیش از 50 درصد از واردات گاز طبیعی ترکیه از روسیه بود....علیرغم میلی ترکیه برای از بین بردن وابستگی خود به انرژی روسیه، پیشرفت‌هایی در زمینه خط لوله ملی ترکیش استریم، دقیقاً در سال 2018 خلاف میل ترکیه عمل خواهد کرد و خطر تحریم‌های آمریکا را به همراه خواهد داشت».

تداوم حمایت آمریکا از یگان‌های موسوم به «مدافع خلق کرد» که در شرق رود فرات در سوریه با حمایت آمریکا عملیات انجام می‌دهند، نشان می‌دهد که آنکارا تنش های مداومی را در سال جاری میلادی در این خصوص تجربه می‌کند.