به گزارش افکارنیوز،

یک قانونگذار ارشد روس لیست تحریمی منتشره در اواخر روز دوشنبه از سوی دولت ترامپ را که در برگیرنده نام شماری از مقامات بلندپایه سیاسی و تجاری روسیه بود، نوعی «روان‌گسیختگی سیاسی» خواند و گفت  بعید به نظر می رسد این بیماری مقامات آمریکا به آسانی قابل درمان باشد.

کنستانتین کاساچف، رئیس کمیته امور خارجه شورای فدراسیون روسیه روز سه شنبه به کنایه در صفحه فیس بوک خود  اعلام کرد که سازمان اطلاعات آمریکا نتوانسته است راهی برای مصالحه با سیاستمداران روس بیابد و در نتیجه تصمیم گرفته است تا از دفترچه تلفن کرملین کپی بردارد!

او با انتقاد از این اقدام دولت آمریکا که باعث آسیب زدن به روابط دو جانبه مسکو و واشنگتن می شود، افزود: پیامدهای این اتفاق بسیار خطرناک است و چشم‌انداز همکاری میان دو کشور را طی سالهای آتی تضعیف می کند.

همچنین ارکادی دورکویچ،  معاون نخست وزیر روسیه، با رد فهرست تحریم چهره های سیاسی این کشور، آن را «فهرست رجال» سیاسی روسیه نامید.

او روز سه شنبه در گفتگو با خبرگزارهای روسیه اعلام کرد که از دیدن نام خود در این فهرست تعجبی نکرده است و آن را همانند یک کتاب از فهرست رجال سیاسی دانست. دورکویچ با اشاره به واکنش روسیه در مقابل این اقدام دولت آمریکا گفت دولت روسیه موقعیت پیش آمده را تحت نظارت دارد.

شایان ذکر است،  اواخر روز دوشنبه دولت ترامپ در چارچوب قانون «مقابله با دشمنان آمریکا» موسوم به «کاتسا»، شماری از مقامات بلند پایه روسیه از جمله نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور را در فهرست تحریم خود قرار داد. این فهرست در برگیرنده 114 چهره سیاسی و 96 فرد غیر سیاسی بود.

 این فهرست به دنبال تصویب قانون «کاتسا» در سال گذشته میلادی از سوی کنگره آمریکا، به منظور مجازات روسیه برای مداخله ادعایی در انتخابات سال 2016 آمریکا، اعلام شد.

دولت ترامپ با انتشار فهرست پیش بینی شده از مقامات بلندپایه روس و چهره های تجاری به دنبال اعمال فشار بیشتر بر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، است.

بنا بر ادعای وزارت خزانه‌داری آمریکا هر یک از این اشخاص ارزش برآوردی خالص برابر یک میلیارد دلار یا بیشتر را دارند. این فهرست افرادی را در برمی گیرد که قدرت یا ثروت خود را به خاطر وابستگی به پوتین به دست آورده اند. این فهرست به طور رسمی «فهرست پوتین» خوانده شد.

در عین حال دولت ترامپ به کنگره این کشور اعلام کرد که در حال حاضر تحریم های جدیدی ضد روسیه اعمال نخواهد کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد اجرای قانون کاتسا مصوب سال گذشته، به طور چشمگیری میزان فروش تسلیحات دفاعی روسیه را با محدودیت مواجه می کند.

این اقدام دولت آمریکا در پی انتقادات مداوم از ترامپ به خاطر در پیش گرفتن سیاست نرم در قبال روسیه، اتخاذ شد. تحقیقات درباره تلاش های ادعایی مسکو برای مداخله در انتخابات سال 2016 آمریکا و کمک به پیروزی ترامپ همچنان ادامه دارد.