به گزارش افکارنیوز،

دو فروند هواپیمای جاسوسی آمریکا شامل یک بوئینگ آر. سی-۱۳۵ دبلیو و یک هواپیمای گشت دریایی پی-۸ پوسایدن ساخت بوئینگ با پرواز از پایگاه هوایی میلدنهال انگلیس خود را به نزدیکی استان کالینینگراد روسیه رساندند.

این پرواز جاسوسی به دنبال آن صورت گرفت که اوایل این هفته یک فروند جنگنده سوخو ۲۷ نیروی هوایی روسیه برای رهگیری یک هواپیمای گشت نظارتی ارتش آمریکا در آب‌های دریای سیاه در نزدیکی شبه جزیره کریمه به پرواز در آمد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با انتقاد از این اقدام روسیه آنرا غیرایمن توصیف و تصاویر رهگیری جنگنده روس را در فاصله‌ای بسیار نزدیک از هواپیمای خود منتشر کرد.

ارتش روسیه در واکنش به ادعای پنتاگون، رهگیری هواپیمای نظامی آمریکا را اقدامی کاملا قانونی و امن خواند و از پنتاگون خواست پرواز‌های نظارتی و جاسوسی را در نزدیکی مرز‌های دریایی و زمینی این کشور متوقف کند.

هواپیما‌های نظارتی آمریکا از شروع سال ۲۰۱۸ بار‌ها در نزدیکی مرز‌های روسیه پرواز کرده اند که این آمار تنها در مرز‌های روسیه در منطقه بالتیک به چهارده بار می‌رسد. هواپیما‌های جاسوسی آمریکا به طور مداوم در نزدیکی شبه جزیره کریمه نیز گشت زنی می‌کنند.