به گزارش افکارنیوز،

«جان سپکو» سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان که در گزارش‌های سه ماهه خود درباره مناطق تحت کنترل دولت و مخالفان مسلح نیز گزارش می‌دهد چندی پیش تصریح کرد که از وی خواسته شده تا اطلاعات کلیدی درباره وضعیت جنگ در این کشور را منتشر نکند.

وی در مصاحبه با «نیویورک تایمز» دلیل این اقدام را وخیم‌تر شدن وضعیت امنیتی افغانستان و پیشروی مخالفان مسلح حکومت وحدت ملی دانسته بود.

سپکو تاکید کرده بود که دولت به طور معمول برخی گزارش‌­ها را محرمانه اعلام می‌کند در حالی که مخفی کردن این اطلاعات بیهوده است زیرا مردم افغانستان، طالبان و ارتش آمریکا از شرایط کنونی در این کشور آگاه هستند.

سروان «تام گرسبک» سخنگوی ماموریت حمایت قاطع نیز اظهار داشت که تا اکتبر سال 2017 مناطق تحت کنترل دولت 60 درصد بود که کاهش قابل توجهی نسبت به ارزیابی‌های پیش از آن را نشان می‌دهد.

    گرسبک افزود: تا اکتبر سال 2017 میلادی 56 درصد از شهرستان‌های افغانستان تحت کنترل و یا نفوذ حکومت وحدت ملی قرار داشت، 30 درصد تحت درگیری و حدود 14 درصد نیز تحت کنترل مخالفان مسلح قرار دارد.

    این در حالی است که براساس گزارش سپکو، دولت افغانستان در سال 2016 میلادی 72 درصد از خاک افغانستان را تحت کنترل خود داشت، 7 درصد تحت از مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح قرار داشت و 21 درصد دیگر نیز مناطق جنگی بین دولت و مخالفان مسلح بوده است.

هفته گذشته نیز سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان در گزارش جدید خود اظهار داشت وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از وی خواسته تا اطلاعات مربوط به مناطق تحت کنترل دولت افغانستان و مخالفان مسلح را منتشر نکند.

یکی از مقامات سابق آمریکا که خواست نامش فاش نشود دلیل پنهان کاری‌های واشنگتن درباره وضعیت جنگی در افغانستان را افزایش فشارها بر ارتش آمریکا برای پیروزی در جنگ افغانستان دانست.