به گزارش افکارنیوز،

در حالی که مذاکرات احزاب بزرگ آلمانی جهت تشکیل ائتلاف بزرگ به مرحله آخر خود نزدیک می شود، "گونتر اوتینگر"، کمیسر بودجه اتحادیه اروپا و از اعضای حزب دموکرت مسیحی در اظهاراتی تاکید کرد که بعد از پایان دوره "وولفگانگ شایبله"، وزیر دارایی آلمان از حزب دموکرات مسیحی منطقی است که سمت حساس وزارت دارایی باز هم توسط این حزب اداره شود.

به این ترتیب به اعتقاد کمیسر بودجه اتحادیه اروپا  اتحادیه احزاب متحد مسیحی باید بعد از تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ هم مجددا سمت وزارت دارایی آلمان را عهده دار شود.

اوتینگر در مصاحبه با روزنامه "دی ولت" آلمان با تاکید بر نقش بسزای وزارت دارایی آلمان در سال های بعد در آینده اتخادیه ارزی اروپایی همچنین گفت: در این راستا این معقول و منطقی است که این مسئولیت باز هم بر عهده حزب دموکرات مسیحی قرار گیرد. وی درباره تحقق چنین امری ابراز خرسندی کرد.

وی با اشاره به حساسیت مسئولیت وزارت دارایی آلمان در سال های آینده همچنین گفت که بروکسل انتظار یک دوره چهار ساله دیگر جدید را برای ائتلاف بزرگ در آلمان دارد.

کمیسیون اروپایی در حالی از لزوم عهده داری سمت وزارت دارایی آلمان باز هم توسط حزب دموکرات مسیحی سخن می گوید که بسیاری کشورهای جنوبی اروپا از سیاست های سختگیرانه ریاضت اقتصادی این حزب به ستوه آمده‌اند.

 روزنامه "هندلزبلات" آلمان اخیرا از اننتظار بی صبرنه یونان برای روی کار آمدن یک وزیر دارایی از حزب سوسیال دموکرات در ائتلاف بزرگ خبر داده است.

این روزنامه آلمانی در گزارشی نوشت: هیچ سیاستمدار خارجی دیگری مانند نخست وزیر یونان این گونه بی صبرانه بر "مارتین شولتز"، رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان برای تشکیل دولت ائتلافی با احزاب متحد مسیحی فشار نمی آورد. وی امید به اجرای طرح کاهش بدهی های یونان در صورت روی کار آمدن دولت جدید در آلمان را دارد.

آلکسیس تسیپراس، نخست وزیر یونان اعتقاد دارد که مارتین شولتز امید دهنده کشور اوست.

مارتین شولتز در کنگره حزب سوسیال دموکرات اظهار داشت که نخست وزیر یونان در نامه ای به او نوشته است که اگر برنامه های خود را اجرا کنی بنابراین جوانان در یونان می توانند دوباره به اشتغال امیدوار شوند.

به نوشته این روزنامه آلمانی حداقل آتن امیدوار است که فشارهای ریاضتی که تحت وزارت دارایی "وولفگانگ شایبله" از حزب دموکرات مسیحی بر آتن وارد می شد تحت یک وزیر دارایی از حزب سوسیال دموکرت کاهش یابد.

وولفگانگ شایبله بعد از انتخابات پارلمانی آلمان به مقام ریاست پارلمان جدید رسید و این مسئله  خیال آتن را راحت کرد. شایبله سخت گیر در سال های بحران برای بسیاری از یونانی ها یک شخصیت منفور بود.وی از حامیان طرح های ریاضت اقتصادی سخت علیه یونانی ها بود.

اوتینگر همچنین در بخش دیگری از سخنانش به مسئله برگزیت پرداخته و بر لزوم پایبندی لندن به تعهدات مالی خود به اروپا بعد از برگزیت تاکید کرده و گفت: لندن باید تا سال 2023 همچنان پرداخت هایی به اروپا داشته باشد.

حدود 4 ماه بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی آلمان احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات بالاخره از روز جمعه گذشته مذاکرات رسمی برای تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ در آلمان را آغاز کردند. اما این مسئله همچنان باز و نامشخص است که توافق این احزاب برای این منظور با چه سرعتی شکل می گیرد.

رسانه های آلمانی امروز در گزارش هایی از وارد شدن احزاب بزرگ به مرحله پایانی مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ و احتمال نهایی شدن آن تا روز یکشنبه خبر دادند.