به گزارش افکارنیوز،

«فرانتس کلینتسویچ»، رئیس کمیته دفاعی شورای روسیه هشدار داد در صورتی که آمریکا تسلیحات هسته ای خود را به پایگاه هایش در اروپای شرقی و مرزهای روسیه منتقل کند با واکنش سریع مسکو مواجه خواهد شد.  

او در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: اگر تجهیزات هوایی و هسته ای آمریکا به پایگاه های این کشور در اروپای شرقی و ناتو ارسال شود و یا اینکه در فرودگاه های نظامی شوروی سابق و کشورهای عضو پیمان ورشو  مستقر شوند، روسیه سریعا با سیاست های جدیدی که در این ارتباط اتخاذ می کند، واکنش نشان خواهد داد.

کلینتسویچ افزود: در این شرایط روسیه مجبور است از خودش در برابر تهدیدهای احتمالی محافظت کند.

بر اساس دکترین جدید هسته ای آمریکا در سال 2018 که روز جمعه منتشر شد این کشور توانایی خود را برای اعزام بمب افکن های هسته ای و هواپیماهای دوقابلیتی به سراسر جهان ارتقا می دهد و در این خصوص متعهد شده است برای اطمینان و اثربخشی عملیات با ناتو و پایگاه های اروپایی خود همکاری کند. آمریکا همچنین در نظر دارد بمب افکن های اف-35 را با هواپیماهای دوقابلیتی قدیمی جایگزین کند.

آمریکا و ناتو  طی سال های گذشته توان نظامی خود  در پایگاه های اروپای شرقی و کشورهای حوزه بالتیک را افزایش داده است و این اقدامات را برای ممانعت از حمله احتمالی روسیه ضروری می داند. این در حالی است که مسکو بارها اعلام کرده است هیچ برنامه ای برای حمله به اعضای ناتو ندارد اما اقدامات آمریکا و ناتو در اروپای شرقی این بهانه را به روسیه می دهد که مرزهای غربی خود را مجهز کند.