به گزارش افکارنیوز،

 «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا از بررسی گزینه اعمال تحریم بر صنعت نفت ونزوئلا خبر داد تا به‌ زعم خود «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری این کشور را به پیروی از قانون اساسی وادار کند.

وی در این‌باره مدعی شد: یکی از جنبه‌های مورد بررسی در اعمال تحریم‌های نفتی آن است که چه تاثیری بر زندگی مردم ونزوئلا خواهد داشت. این اقدامی است که می‌تواند خیلی سریع به این (بحران) پایان دهد.

گفتنی است تیلرسون این اظهارات را در سفر به آرژانتین و در ادامه تور آمریکای جنوبی خود که شامل بازدید از کلمبیا، پرو، مکزیک و جامائیکا است، ایراد کرد.

این درحالی است که پیشنهاد وی مبنی بر امکان براندازی مادورو از راه کودتای نظامی، با واکنش‌های تندی همراه بود.

اعمال محدودیت بر واردات نفت خام از ونزوئلا و همچنین صادرات نفت تصفیه شده به این کشور، به منزله افزایش فشار اقتصادی بی‌سابقه بر دولت کاراکاس خواهد بود.

تیلرسون در ادامه ادعاهای خود گفت دولت واشنگتن گزینه‌های پیش رو را بررسی کرده و به دنبال راهی برای کاهش اثرات آنها بر منافع تجاری آمریکا است.

این درحالی است که سایر کشورهای لاتین ازجمله آرژانتین از اتخاذ اقداماتی که وضعیت معیشتی مردم ونزوئلا را دشوارتر کند ناراضی هستند.

ونزوئلا از آوریل سال میلادی گذشته شاهد صف‌آرایی اپوزیسیون و دولت کاراکاس بوده است تاجایی که این میان پای مردم عادی هم که از وضعیت اقتصادی به تنگ آمده‌اند به خیابان‌ها کشیده شد. در این میان راهکار دولت مبنی بر برگزاری همه‌پرسی مجلس مؤسسان که به کاهش اختیارات اپوزیسیون غربگرا منجر شد؛ به مذاق آمریکا خوش نیامد و برای پیشبرد منافع خود به ابزار تحریم متوسل شد.