به گزارش افکارنیوز،

بوریس جانسون با انتشار پیامی در حساب توییتری خود، راه‌حل تشکیل دو دولت فلسطین و اسرائیل را مورد تاکید قرار داد.

تماس تلفنی وزیر خارجه انگلیس با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پس آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا آذرماه گذشته شهر قدس را به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و فرمان انتقال سفارت ایالات متحده را به این شهر امضا کرد.

در پی اعلام این تصمیم، شماری از شخصیت‌های سیاسی انگلیس ازجمله «ترزا می» نخست‌وزیر و بوریس جانسون مخالفت خود را اعلام کرده‌اند.

سخنگوی دفتر نخست‌وزیری انگلیس تصمیم ترامپ مبنی بر شناسایی قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را اشتباه خواند و تاکید کرد که وضعیت این شهر باید در جریان مذاکرات صلح میان این رژیم و فلسطینیان مشخص شود.

بااین‌حال بوریس جانسون یک ماه پیش پس از دیدار با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در لندن، تصمیم واشنگتن را یک فرصت خواند و گفت که روشن است اکنون‌که قدس از سوی آمریکا به‌عنوان پایتخت اسرائیل شناخته‌شده، انتظار می‌رود که اقدامی به‌صورت متقارن در آن‌طرف، برای حرکت روبه‌جلو صورت گیرد.

وی افزود:جالب است که این مساله، فرصتی را به وجود خواهد آورد. باید منتظر بمانیم و ببینیم چه می‌شود؛ اظهاراتی که بلافاصله از سوی گروه‌های طرفدار فلسطینیان و برخی سیاستمداران انگلیسی موردانتقاد قرار گرفت.

کریس برایانت نماینده مجلس و عضو کمیته بانفوذ سیاست خارجی مجلس عوام انگلیس گفته بود: اگر بوریس جانسون می‌خواهد سیاست درباره قدس را تغییر دهد بایستی در پارلمان این مساله را توضیح دهد. اگر او فکر می‌کند انتقال سفارت آمریکا به تل‌آویو می‌تواند به حل درگیری‌ها کمک ‌کند بایستی مشخص کند آیا او هم می‌خواهد سفارت انگلیس را به این شهر منتقل کند.

شهر قدس که مسجدالاقصی نخستین قبله مسلمانان را در خود جای‌داده، بخش لاینفک فلسطین بوده و یکی از مهم‌ترین اماکن سه‌گانه مقدس اسلامی به شمار می‌آید و از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای نزد مسلمانان برخوردار است.

قدس شرقی ازنظر قطعنامه‌های سازمان ملل اراضی اشغال‌شده محسوب می‌گردد و اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر به‌عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس نقض آشکار قطعنامه‌های بین‌المللی است.

شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر سال میلادی گذشته قطعنامه‌ای تصویب و تأکید کرد که «هیچ تغییری در مرزهای قبل از چهارم ژوئن 1967 ازجمله در رابطه با قدس به رسمیت شناخته نخواهد شد، مگر اینکه طرف‌ها در مذاکرات بر سر آن به توافق برسند».