به گزارش افکارنیوز،

رامی الحمد الله نخست‌وزیر فلسطین روز دوشنبه گفت که از زمان اعلام تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل تاکنون 14 فلسطینی به شهادت رسیده‌اند.

وی افزود: 13 تن از شهدا به ضرب گلوله یا بر اثر بمباران غزه به شهادت رسیده‌اند و یک شهروند فلسطینی نیز در نتیجه اهمال پزشکی در زندان اسرائیل به شهادت رسید.

نخست‌وزیر فلسطین تاکید کرد که از یکم دسامبر 2017 (10 آذر) تاکنون 1200 شهروند فلسطینی بازداشت شده‌اند که بیش از 300 تن آن‌ها کودک هستند.

وی در ادامه گفت که نظامیان صهیونیست در ماه ژانویه گذشته، 26 عملیات برای ویران کردن خانه‌ها و تاسیسات در فلسطین انجام دادند.

الحمد الله تاکید کرد که تشکیلات خودگردان فلسطین از حقوق ملت فلسطین و سرزمین و مقدسات آن‌ها کوتاه نخواهد آمد.

وی گفت: ما به حق تاریخی خود برای زندگی در کشور مستقل دارای حاکمیت کامل در مرزهای 1967 میلادی به پایتختی قدس شرقی پایبند هستیم. ما به صلح مبتنی بر راه حل تشکیل دو دولت، مشروعیت بین‌المللی، طرح صلح عربی و قطعنامه‌های بین‌المللی پایبند هستیم.

نخست‌وزیر فلسطین اظهار داشت که آمریکا با تصمیم خود برای قدس، چراغ سبز را به اسرائیل برای ادامه شهرک‌سازی، کوچاندن اجباری شهروندان فلسطینی و ویران کردن خانه‌ها و تاسیسات در قدس و سایر مناطق اشغالی، نشان داد.

ترامپ روز چهارشنبه 15 آذر ماه در یک سخنرانی در کاخ سفید قدس را پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کرد و به دولتش دستور داد مقدمات کار برای اننقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را فراهم کنند. این تصمیم ترامپ با خشم فلسطینیان و محکومیت‌های جهانی مواجه شد.