به گزارش افکارنیوز،

 ­روسیه اعلام کرد این کشور به تعهدات خود در زمینه کاهش زرادخانه هسته‌ای بر اساس توافق هسته‌ای کلیدی با آمریکا پایبند بوده است، اما نگرانی‌هایی در زمینه تعهد آمریکا به مفاد پیمان هسته‌ای موسوم به استارت میان دو قدرت هسته‌ای جهان دارد.

وزارت خارجه روسیه به دنبال انتشار سند جدید هسته‌ای آمریکا ضمن انتقاد از آن هشدار داد این سند می‌تواند آستانه استفاده از تسلیحات هسته‌ای را کاهش دهد.

بر اساس پیمان «استارت جدید» که سال ۲۰۱۰ میان دو کشور منعقد شد، روسیه و آمریکا توافق کردند تعداد کلاهک‌های هسته‌ای راهبردی خود را به ۱۵۰۰ فروند مستقر بر روی حداکثر هفتصد موشک بالستیک قاره پیما و بمب افکن راهبردی محدود کنند. دوشنبه آخرین تاریخ راستی‌آزمایی پایبندی دو کشور به تعهدات خود بر اساس پیمان استارت بود.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور در حال حاضر دارای ۵۲۷ موشک بالستیک هسته‌ای قاره پیما و بمب افکن راهبردی هسته‌ای در حالت آماده و همچنین هزار و ۴۴۴ کلاهک هسته‌ای است.

آمریکا نیز مدعی است به تعهدات خود پایبند بوده است. هرچند وزارت خارجه روسیه بیانیه آمریکا در مورد محدود کردن کلاهک‌های هسته‌ای خود را پذیرفت در عین حال در مورد جدیت آمریکا برای بازطراحی برخی زیردریایی‌ها و بمب افکن‌های خود به منظور مجهز کردن آن‌ها به قابلیت حمل تسلیحات ... سته‌ای ابراز تردید کرد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است این کشور نمی‌تواند تایید کند آمریکا تجهیزات حمل سلاح هسته‌ای را در برخی از تجهیزات نظامی خود به تجهیزات حمل بمب‌های متعارف تغییر داده باشد.