به گزارش افکارنیوز،

سعد الحدیثی، سخنگوی دولت عراق در گفتگو با این شبکه از بغداد درباره وضع خروج نیرو‌های آمریکایی از عراق و در پاسخ به این پرسش که چگونه نیرو‌های آمریکایی از عراق خارج می‌شوند در حالی که مقامات آمریکایی به این مسئله اشاره کرده اند اشتباه خروج کامل نیرو‌های آمریکایی را از عراق در سال ۲۰۱۰ تکرار نخواهند کرد، گفت: نظامیان آمریکایی که با عناوین کارشناس آموزشی و لجستیک و مستشار نظامی برای کمک به ارتش عراق وارد این کشور شدند، بر اساس درخواست دولت عراق وارد این کشور شدند و حضور این نیرو‌ها بر اساس اراده دولت عراق و شرایط میدانی بوده است.

شمار این نیرو‌ها در اوج درگیری‌های میدانی به بیش از پنج هزار نفر رسید و حضور این نیرو‌ها به درگیری‌ها و جنگ علیه تروریسم مرتبط است. این نیرو‌ها از ارتش عراق حمایت لجستیک و هوایی دارند.

امروز پس از پیروزی نهایی عراق بر تروریسم، دیگر ضرورتی برای حضور این حجم از نیرو‌های آمریکایی در عراق وجود ندارد و ما با طرف آمریکایی هماهنگی‌هایی داشتیم تا به صورت تدریجی از شمار نیرو‌های آمریکایی در عراق کاسته شود. خروج این نیرو‌ها به تحولات میدانی و نیاز‌های امنیتی عراق توجه خواهد داشت. همکاری‌های ما با طرف آمریکایی ادامه خواهد داشت و این حمایت‌ها از بعد نظامی خود به بعد امنیتی برای تقویت توان امنیتی عراق تبدیل خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که بر اساس توافقی که با آمریکایی‌ها داشتید، چه تعداد نظامی این کشور در عراق باقی خواهد ماند؟ گفت: ما نتوانستیم درباره شمار این نیرو‌ها به توافق نهایی برسیم و تنها به نیروی مازاد آمریکایی اشاره داشتیم. همان طور که گفته شد عراق نیاز‌های امنیتی داشته و به نیرو‌های آمریکایی نیاز دارد. همچنان برخی از عناصر داعش در نقاط مرزی عراق و سوریه حضور دارند. این وضع ایجاب می‌کند نظارت هوایی ائتلاف و مشخصا هواپیما‌های آمریکا وجود داشته باشد تا تروریست‌ها عملیات جدیدی را در اراضی عراق آغاز نکنند. همچنین نیرو‌های آمریکایی حمایت آموزشی از پلیس عراقی دارند.

تحولات میدانی، نیاز‌های امنیتی عراق و وضع درگیری‌ها در سوریه در شمار نیرو‌های آمریکایی در عراق و زمان عقب نشینی این نیرو‌ها تاثیرگذار است. پیش از این نیرو‌های آمریکایی در مناطق درگیر در نزدیکی نیرو‌های عراقی حضور داشتند ولی در حال حاضر چنین نیازی وجود ندارد و از شمار این نیرو‌ها کاسته خواهد شد.

الحدیثی در پاسخ به این پرسش که آیا نیروی بسیج مردمی بخشی از نیرو‌های دولتی عراق است، گفت: نیروی بسیج مردمی بخشی از ساختار امنیتی عراق است. این نیرو به مانند نیرو‌های پیشمرگه می‌تواند در صورت نیاز برای حفظ امنیت کشور نقش ایفا کند.