به گزارش افکارنیوز،

در خبرنامه نیروهای "حمایت قاطع" به رهبری ناتو که امروز سه‌شنبه به رسانه‌ها ارسال شد، آمده که این نیروها بمباران "دقیقی" را در شمال افغانستان انجام دادند که با هدف نابودی منابع درآمدی گروه طالبان، مراکز آموزشی و شبکه‌های حمایتی این گروه بوده ‌است.

در خبرنامه گفته شده که در ۹۶ ساعت گذشته نیروهای آمریکایی عملیاتهای هوایی را بر مراکز آموزشی گروه طالبان در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان انجام داده که هدف جلوگیری از برنامه‌ریزی و فعالیت "تروریست‌ها" در نزدیکی مرزهای تاجیکستان و چین بوده است.

نیروهای آمریکایی افزوده که در این عملیات‌های هوایی خودروهای نیروهای امنیتی افغان که توسط افراد گروه طالبان ربوده شده بودند، نیز هدف قرار گرفته، زیرا این خودروها در حال تبدیل شدن به خودروهای انفجاری توسط شورشیان بودند.

به گزارش بی.بی.سی در خبرنامه آمده که در این حملات در بدخشان، هواپیمای B۵۲ آمریکایی، ۲۴ بمب هدایت شونده با دقت بالا را به محل‌های استقرار گروه طالبان پرتاب کرده که پرتاب این تعداد بمب هدایت شونده از این هواپیماها یک رکورد است.

ناتو افزوده که این هواپیماها نقش رهبری کننده عملیات‌های هوایی را در دهه‌های گذشته داشته و به تازگی با بمب‌های پرتاب کننده دورانی مجهز شده که میزان دسترسی به پناهگاه‌های شورشیان و مرگ و میر را افزایش می‌دهد.

در این خبرنامه آمده که ادامه عملیات هوایی نیروهای آمریکایی بر شبکه‌های حمایتی گروه طالبان در ولایت هلمند در جنوب افغانستان نیز منابع درآمد آنان را هدف قرار داده که بیشتر این درآمدها ناشی از مواد مخدر بوده است.

نیروهای حمایت قاطع افزوده که عملیات هوایی در ولایت هلمند ادامه می‌یابد تا منابع مالی و پناهگاه‌های امن گروه طالبان را نابود کند.

به گفته نیروهای آمریکایی، عملیات هوایی آنها و عملیات زمینی نیروهای امنیتی افغان که از نوامبر سال ۲۰۱۷ آغاز شده، خسارت ۳۰ میلیون دلاری بر منابع مالی طالبان در هلمند وارد کرده است.

در این خبرنامه به نقل از ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان آمده که "طالبان جای برای مخفی شدن ندارند و هیج پناهگاهی برای هیچ گروه تروریستی باقی نخواهد ماند که بتواند از آنجا به مردم صدمه بزند یا به افغانستان خسارت وارد کند."

نیروهای ناتو افزوده که در یک سال گذشته عملیات هوایی نیروهای آمریکایی و عملیات زمینی نیروهای ویژه افغان باعث شده که شورشیان گروه طالبان نتوانند شهر قندوز در شمال شرق افغانستان را تصرف کنند.

طالبان بارها به شهر قندوز مرکز ولایت قندوز حمله کردند و یک بار در مهر سال ۱۳۹۴ برای چند روز کنترل آن را در دست داشتند.

نیروهای ناتو گفته‌اند تلاش‌های گروه طالبان برای کنترل بخش‌های دیگری این کشور نیز ناکام مانده است و در سال ۲۰۱۷ گروه طالبان به "رغم لاف و تلاش‌هایش" قادر نشده تا حتی کنترل مرکز یک ولایت را به دست آورند.

در یک ماه گذشته افراد گروه طالبان حمله‌های خونین را در شهرهای افغانستان انجام داده است. دیروز وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که در نتیجه حملات اخیر در کابل و ننگرهار در شرق که مسئولیت آن را گروه طالبان به عهده گرفت، ۲۳۷ نفر از شهروندان این کشور کشته و بیشتر از ۳۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

ژنرال نیکلسون افزوده که نیروهای طالبان نمی‌توانند در میدان مبارزه برنده شوند، بنابر این تلاش داشته‌اند که مردم غیرنظامی را هدف قرار دهند و تمام آنچه را آنها انجام داده کشتن مردم بی‌گناه و نابود کردن دارایی‌های افغانستان است.