به گزارش افکارنیوز،

«جاسم محمد جعفر» نماینده پارلمانی عراق، از درخواست ملاقات «نیچروان بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان با «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق خبر داد.

وی که از نمایندگان نزدیک به نخست‌وزیر عراق محسوب می‌شود در گفت‌وگویی رسانه‌ای اظهار داشت: بارزانی خواستار تعیین زمانی برای ملاقات با العبادی است اما العبادی از تاخیر اربیل در پذیرفتن شروطش عصبانی است.

به نوشته پایگاه خبری «الاخباریة»، جاسم محمد جعفر اظهار داشت که عبادی از اینکه اربیل شروط بغداد را تا به این لحظه نپذیرفته و از تحویل فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های مرزی و مرزها و ابطال رسمی نتایج همه‌پرسی جدایی خودداری می‌کند، ناراضی و عصبانی است.

وی تاکید کرد: هرگونه بهبود روابط میان بغداد و اربیل منوط به اجرای شروط تعیین شده از سوی دولت فدرال به ویژه اعلام رسمی ابطال نتایج همه‌پرسی است. نیچروان بارزانی طی دو روز گذشته، خواستار تعیین زمانی برای دیدار با عبادی در بغداد بوده اما واقعیت این است که مذاکرات میان دو طرف در صورت عدم اجرای شروط دولت عراق از سوی اربیل، ناکام خواهد ماند.

«عباس البیاتی» از رهبران حزب «الدعوة» دو روز پیش از دیدار قریب‌الوقوع بارزانی و عبادی در بغداد خبر داده بود.

تنش میان دولت مرکزی عراق در بغداد با دولت کردستان در اربیل پس از آن آغاز شد که مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان، در اقدامی یکجانبه و در سایه مخالفت بغداد و حتی مخالفت دوستان اربیل در منطقه و خارج از آن، در سپتامبر گذشته (2017) همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق را برگزار کرد.

این مسئله سبب تشدید اختلافات اربیل بغداد شد تا جایی که «مسعود بارزانی» رئیس وقت منطقه کردستان نه تنها در عملی کردن نتیجه همه‌پرسی ناکام ماند، بلکه بغداد بر اساس قانون اساسی، فشار آورد که اداره کنترل گذرگاه‌ها را از اربیل پس بگیرد و در نهایت نیز تسلط خود بر مناطق مورد منازعه مثل کرکوک که سرشار از ذخایر نفتی است، تحکیم کرد.

هم‌اکنون بغداد و اربیل هر دو بر آغاز گفت‌وگو به عنوان تنها راه حل برای حل مشکلات تأکید می‌کنند اما بغداد شرط آن را ابطال آشکار و صریح نتیجه همه‌پرسی دانسته؛ امری که اربیل هنوز آن را رسما عملی نکرده هرچند که اعلام کرده که به رأی دادگاه عالی و قانون اساسی احترام می‌گذارد.