به گزارش افکارنیوز،

«حافظ ابو سعده» عضو شورای ملی حقوق بشر مصر گفت که این شورا بر روند انتخابات ریاست‌جمهوری نظارت خواهد کرد و به موجب قانون انتخابات هر کس در این انتخابات شرکت نکند، به پرداخت ۵۰۰ پوند محکوم خواهد شد.

 ابوسعده همچنین درباره تبلیغات اعضای این شورا برای یک نامزد خاص، تصریح کرد که در صورت طرفداری و تبلیغ اعضای شورای برای یک فرد یا گروه سیاسی خاص، عضویت آن فرد در شورا لغو خواهد شد.

مطابق با مفاد قانون اساسی مصر، برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری لازم الاجراست و واجدان شرایط رأی‌دهی در صورت عدم مشارکت در انتخابات بدون داشتن عذر موجه، باید جریمه نقدی به مبلغ ۵۰۰ پوند پرداخت نمایند.

شایان ذکر است، در انتخابات ریاست جمهوری مصر عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور فعلی این کشور با مهندس «موسی مصطفی موسی» رئیس حزب الغد رقابت می‌کند.

گفتنی است، انتخابات ریاست‌جمهوری مصر بنابر اعلام کمیته ملی انتخابات، طی روز‌های ۱۶، ۱۷ و ۱۸ مارس (۲۵، ۲۶ و ۲۷ اسفند) در خارج از کشور و طی روز‌های ۲۶ تا ۲۸ مارس (۶ تا ۸ فروردین) در داخل کشور برگزار می‌شود و در صورتی که انتخابات به دور دوم برود، انتخابات طی روز‌های ۱۹ تا ۲۱ آوریل (۳۰ فروردین تا ۱ اردیبهشت) در داخل کشور و ۲۴ و ۲۶ آوریل (۴ تا ۶ اردیبهشت) نیز در خارج از کشور برگزار می‌شود.