به گزارش افکارنیوز،

 پایگاه تحلیلی-خبری « wsws» در گزارشی نوشت که دولت آمریکا در پی تدارک حمله به کره‌شمالی است.

دولت دونالد ترامپ، یا جناح قدرتمند نظامی-امنیتی درون آن، در حال تدارک حمله نظامی پیش‌گیرانه به کره‌شمالی در زمان بازی‎های المپیک زمستانی 2018 کره‌جنوبی یا پس از از آن است؛ بازی‎های المپیک زمستانی پیونگ چانگ کره‌ جنوبی قرار است از روز جمعه این هفته آغاز شود.

دولت آمریکا به منظور تن‌دادن کره‌ شمالی به خواسته‌های واشنگتن از جمله خلع سلاح هسته‌ای قرار است گزینه نظامی «بینی خونریز» عملیاتی کند: حمله نظامی محدود به زیرساخت‎ها و زرادخانه‌های موشکی و هسته‌ای پیونگ‌یانگ.

با این حال، تجاوز احتمالی و یک‌باره آمریکا به احتمال نزدیک به یقین بیش از آنکه تمکین کره‌شمالی را در پی داشته باشد، باید منتظر عملیات تلافی‌جویانه پیونگ‌ یانگ با پیامدهای پیش‌بینی‌ناپذیر بود. حتی اگر به‌سرعت از سلاح هسته‌ای استفاده نشود، دست‌کم پیش‌بینی می‌شود در روز نخست عملیات تلافی‌جویانه کره‌ شمالی تنها در کره‌ جنوبی ده‌ها هزار تن جان خود را از دست بدهند؛ در چنین شرایط تنش‌زایی قدرت‎های هسته‌ای مانند چین و روسیه نیز به سرعت درگیر خواهند شد.

نگارنده در ادامه می‌نویسد: با این اوصاف، سطح بالای تصمیم‌سازی کاخ سفید و نهادهای امنیتی-اطلاعاتی آمریکا به‌ دقت در حال بررسی و آماده‌سازی چنین عملیات وحشیانه و بی‌پروایانه هستند. ماهیت جدی‌ بودن چنین طرحی چنان بالا است که موجب ایجاد ترسها و مخالفت‎هایی در حلقه‌های بالای سیاست خارجی-نظامی دولت آمریکا شده‌ است.

هفته گذشته دولت ترامپ به‌ ناگهان سفیر خود در کره‌جنوبی را برکنار کرد؛ «ویکتور چا» اخیرا مخالفت خود را با حمله پیش‌دستانه به کره‌شمالی را اعلام کرده بود. «چا» حتی با انتشار مطلبی در واشنگتن‌پست هشدار داد که حمله نظامی آمریکا به پیونگ‌یانگ دست‌کم زندگی 230 هزار آمریکایی در خاک کره‌جنوبی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

با اخراج «ویکتور چا»، 18 نماینده دموکرات از جمله «مارتین هینریچ» عضو کمیته خدمات مسلح مجلس سنا با ارسال نامه‌ای به دونالد ترامپ نسبت به اخراج سفیر آمریکا در کره‌جنوبی ابراز نگرانی کردند. این دموکرات‎های می‌گویند درخصوص مسئله هسته‌ای کره‌شمالی، اجرای گزینه نظامی پیش از اتمام گزینه‌های دیپلماتیک نه‌ تنها اقدامی «بی‌نهایت غیرمسئولانه» است بلکه «هیچ پایه واساس قانونی» برای چنین اقدامی وجود ندارد.

این نمایندگان مجلس سنا با بیان اینکه در جلسه استماع کمیته خدمات مسلح در 30 ژانویه همه کارشناسان نظامی بر این عقیده بودند که راهبرد حمله محدود خطرات بالایی را در بر دارد هشدار داده‌اند «اعتقاد به اینکه حمله‌ای از نوع محدود و پیش‌گیرانه، پاسخ تلافی‌جویانه کیم جونگ اون، رئیس کره‌شمالی، را در پی نخواهد داشت، قماری خطرناک و فاجعه‌آفرین است.»