به گزارش افکارنیوز،

«مایک پنس» معاون  رئیس جمهور آمریکا، در  سفر خود به پایتخت ژاپن روز چهارشنبه از محل استقرار سامانه دفاع موشکی این کشور در خط مقدم مبارزه با هرگونه تهدید احتمالی از سوی کره شمالی دیدار کرد. او با همراهی وزیر دفاع ژاپن و افسران ارشد ارتش این کشور از محل استقرار این سامانه دیدن کرد.

وزیر دفاع ژاپن با اشاره به پیشرفت های موشکی اخیر کره شمالی و همچنین تحرکات دریایی چین اظهار کرد: «من بسیار خوشحالم که فرصتی دست داد تا آگاهی آمریکا از وضع امنیتی دشوار ژاپن افزایش یابد.»

 پنس همچنین قرار است اواخر روز چهارشنبه با «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن، دیدار کند. انتظار می رود در این دیدار بر اتحاد نزدیک آمریکا و ژاپن در برابر برنامه های هسته ای و موشکی کره شمالی تاکید گردد.

پنس در ادامه سفر آسیایی خود روز پنجشنبه به کره جنوبی خواهد رسید. ورود وی به سئول با حضور «کیم یونگ نام»، مرد شماره دو کره شمالی، همزمان خواهد بود. کیم یونگ نام بالاترین مقام ارشد کره شمالی است که از سال 1953 تاکنون به سئول سفر کرده است.

هرچند تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، اظهار کرد احتمال دیدار پنس با مقامات کره شمالی در سفرش به سئول وجود دارد، دونالد ترامپ پیشتر اعلام کرده بود هیچ مذاکراتی میان مقامات واشنگتن و پیونگ یانگ در آینده نزدیک انجام نخواهد شد.

پنس پیش از آغاز سفر آسیایی خود خطاب به کره شمالی اعلام کرد واشنگتن و متحدانش همچنان بر افزایش فشارها علیه پیونگ یانگ تا تعلیق کامل فعالیت های هسته ای و موشکی این کشور ادامه خواهند داد. دستیار ارشد آبه نیز با تاکید بر مواضع شدید ژاپن علیه کره شمالی اظهار کرد: «ما فریب دیپلماسی لبخند پیونگ یانگ را نخواهیم خورد.»

کره شمالی سال گذشته چندین موشک بالستیک را با موفقیت آزمایش کرد که یکی از آنها قدرتمندترین موشک بالستیک قاره پیمای پیونگ یانگ بود که برد آن بیش از 4 هزار کیلومتر اعلام شد. فعالیت های موشکی کره شمالی ژاپن را به تقویت قابلیت های دفاع موشکی خود واداشته است. ژاپن علاوه بر تقویت سامانه های دفاع موشکی خود، دو سامانه دفاع موشکی آمریکایی را نیز در خاک خود مستقر کرده است.