به گزارش افکارنیوز،

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، با اشاره به اختلافات موجود میان آنکارا و واشنگتن در خصوص منبج گفت: ترامپ نیز مانند باراک اوباما در خصوص نیرو‌های کرد حاضر در منبج به ترکیه دروغ می‌گوید.

او اظهار کرد: «اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا، در خصوص کرد‌های سوری حاضر در منطقه منبج به ترکیه دروغ گفت. ترامپ نیز همین راه را در پیش گرفته است.»

اردوغان در مصاحبه‌ای با خبرنگاران پس از بازگشت از سفر رسمی اش به ایتالیا و واتیکان اظهار کرد: ترامپ به ما گفت: «آن‌ها (کردها) نمی‌توانند در این منطقه بمانند. آن‌ها به شرق فرات خواهند رفت.» ترامپ پذیرفت که عرب‌ها صاحبان اصلی منبج هستند؛ اما آنچه ترامپ گفت: درست نبود. اکنون نیرو‌ها به سمت منبج بسیج خواهند شد و این شهر به صاحبان اصلی اش بازخواهد گشت.»

رئیس جمهور ترکیه همچنین اشاره کرد پناهجویان بسیاری در ترکیه وجود دارند که از منبج به این کشور آمدند و قصد دارند به خانه هایشان بازگردند.

اظهارات اردوغان در حالی بیان شد که قرار است هفته آینده گروهی از مقامات آمریکایی از جمله مک مستر، مشاور امنیت ملی ترامپ، و رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، به استانبول سفر کنند.

رئیس جمهور ترکیه در بخشی دیگر از اظهاراتش گفت: در دیدارش با پاپ و رئیس جمهور و نخست وزیر ایتالیا تاکید کرده است که قدرت‌های جهانی باید برای بازگرداندن ۳.۵ میلیون پناهجوی حاضر در ترکیه به خانه هایشان، با یکدیگر متحد شوند. وی اظهار کرد: «من به آن‌ها گفتم در صورت حمایت مالی، تمام تلاشمان را برای بازگرداندن پناهجویان به کار خواهیم بست.»

اردوغان همچنین اظهار کرد: «متاسفانه هیچ یک از وعده‌هایی که داده شده بود، تحقق نیافته است. اتحادیه اروپا وعده داده بود در مجموع ۶ میلیارد یورو در خصوص پناهجویان به ترکیه ارائه کند؛ اما تاکنون تنها ۹۰۰ میلیون یورو واریز شده است.»