به گزارش افکارنیوز،

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه (امروز) گفت به دنبال حل مساله جزایر کوریل با روسیه هستیم.

به نوشته خبرگزاری تاس، آبه اظهار امیدواری کرد با همراهی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به مساله‌ای که بعد از پایان جنگ سرد میان دو کشور حل نشده باقی مانده، پایان دهند.

آبه در جمع تظاهرکنندگان ژاپنی که خواستار بازگردانی جزایر کوریل به کشورشان بودند، خاطر نشان کرد این شرایط غیر عادی است که بعد از 72 سال از اتمام جنگ هنوز صلحی میان روسیه و ژاپن برقرار نباشد.

وی افزود «من و رئیس جمهور پوتین به این مشکل که در طول دوره بعد از جنگ ادامه داشته، پایان می‌دهیم. اگر شرایط اجاره دهد، در ماه می به روسیه سفر می‌کنم و در گفت‌وگوهایی در سطح بالا، مسئله معاهده صلح را مطرح می‌کنم».

نخست وزیر ژاپن همچنین گفت که پیش ازاین 20 ملاقات با رئیس جمهور روسیه داشته و دو طرف مصمم هستند مشکلات حاضر را رفع کنند.

هفته گذشته روسیه اعلام کرد که فعالیت‌های نظامی خود را در جزایر مورد مناقشه کوریل افزایش می‌دهد. روسیه گفته بود در این جزایر جنگنده و کشتی جنگی مستقر می‌کند.

این فعالیت‌ها روز سه‌شنبه (دیروز) آغاز شد و «تارو کونو» وزیر خارجه ژاپن رسما روز چهارشنبه (امروز) اعتراض این کشور به روسیه را به دلیل فعالیت‌های نظامی در جزایر مورد مناقشه ابلاغ کرد.

ژاپن بارها به فعالیت‌های نظامی روسیه در جزایر کوریل اعتراض کرده است. ژاپن این جزایر را بخشی از خاک خود می‌داند ولی روسیه در آن حضور دارد.

سال گذشته دو طرف مذاکراتی را برای حل مساله کوریل آغاز کردند. نخست وزیر ژاپن گفته بود اگر فعالیت اقتصادی مشترک میان ژاپنی‌ها و روس‌ها در جزایر مورد مناقشه دو کشور در اقیانوس آرام آغاز شود، مساله اختلاف دو کشور بر سر این جزایر حل خواهد شد.

دو کشور سال‌هاست برای حل مشکل مناقشه درباره این جزایر با یکدیگر مذاکره می‌کنند اما مشکل دو طرف مالکیت این جزایر است که در دوره جنگ سرد از سوی شوروی اشغال و همه ساکنان ژاپنی آن مجبور به فرار شده بودند.

ژاپن مدعی مالکیت دو جزیره بزرگ جنوبی در میان جزایر کوریل است و آن‌ها را بخشی از خاک خود می‌داند و همین مساله به مناقشه‌ای میان ژاپن و روسیه بدل شده است.