به گزارش افکارنیوز،

سرتیپ «ثامر الحسینی» فرماندهی نیروهای واکنش سریع عراق از به دست آمدن  اطلاعاتی درباره گروه «الرایات البیض» (پرچمهای سفید) خبر داد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «الغدپرس» گفت: زمانی که یکی از پرچمهای گروه‌های تروریستی در کشور فرو می‌افتد که آخرینش نیز، داعش بود، اسامی جدیدی با پرچمهایی جدید بلند می‌شوند اما منبع همه آنها یکی است.

حسینی افزود: پس از شکست داعش در عراق و در مناطق «طوز خورماتو» در شرق استان «صلاح‌الدین» و اعمال قانون دولت مرکزی در این منطقه از 16 اکتبر سال 2017 میلادی، سازمان جدیدی تحت عنوان پرچمهای سفید ظهور کرد.

فرماندهی نیروهای واکنش سریع عراق ادامه داد: واقعیت ماجرای این گروه مسلح این است که بقایای داعش، القاعده و سایر گروه‌های تروریستی مشابه با شماری از جدایی‌طلبان مخالف شرایط جاری در مناطق مورد منازعه متحد شدند و این گروه را تشکیل دادند.

وی درباره این جدایی‌طلبان توضیح داد: این افراد، تحت تعقیب نیروهای کردی آسایش و پیشمرگه نیز هستند و ضرورت ایجاب کرده که با تروریست‌ها متحد شوند و گروه پرچمهای سفید را تشکیل دهند تا در منطقه‌ای کوهستانی پناه گیرند. شرایط جغرافیایی منطقه نیز به نفع آنهاست و دسترسی به آنها دشوار است اما امروز عملیات نظامی ویژه‌ای برای پاکسازی کامل این منطقه آغاز شده است.

در همین راستا ارتش عراق، طی بیانیه‌ای از آغاز عملیات نظامی صبح امروز (چهارشنبه 7 فوریه) در مناطقی در شرق استان «صلاح‌الدین» و در نزدیکی کرکوک خبر داد و هدف از آن را تامین امنیت و پاکسازی مناطق شرقی شهرستان «طوز‌خورماتو» اعلام کرد.

پیش از این روزنامه عربستان «عکاظ»، درباره گروه «پرچم های سفید» نوشته بود که این گروه از داعشی‌ها تشکیل نشده، بلکه متشکل از کُردهایی است که در پی کشمکش‌های استان صلاح الدین خود را نشان داده‌اند.

این روزنامه اواخر آذرماه ادعا کرده بود: گروه مسلح «پرچم های سفید» در صلاح الدین، وارث داعش در عراق نیست و اعضاء آن را کردهای محلی غیر تندرو، تشکیل می‌دهند و در منطقه‌ای که در آن حضور دارد، منطقه دارای اکثریت کُرد است و  آنها وابسته به یکی از احزاب سیاسی با نفوذ در اقلیم کردستان هستند.

به نوشته «عکاظ»  عناصر گروه « پرچم های سفید» اکنون  در اطراف شهر طوزخورماتو در استان صلاح الدین  متمرکزند.