به گزارش افکارنیوز،

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در نظر دارد در سال 2019 حدود 550 میلیون دلار به حزب اتحاد دموکراتیک (پ ی د)، شاخه سیاسی کُردهای سوریه که یگان‌های مدافع خلق شاخه نظامی آن است و حزب کارگران کردستان (پ ک ک) اختصاص دهد.

پنتاگون روز دوشنبه خواستار اختصاص 300 میلیون دلار برای آموزش و تجهیز نیروهای سوریه دموکراتیک متشکل از حزب اتحاد دموکراتیک (پ ی د) و حزب کارگران کردستان (پ ک ک) شد. قبلا نیز پنتاگون خواستار تخصیص بودجه 250 میلیون دلاری برای تشکیل یک نیروی امنیت مرزی متشکل از همین نیروها شده بود.

بر اساس بودجه دفاعی که برای سال 2019 آمریکا پیشنهاد شده قرار است 850 میلیون دلار برای فعالیت های مربوط به آموزش و تجهیز نیروها در عراق به منظور مبارزه با داعش اختصاص داده شود. در درخواستی که وزارت دفاع آمریکا برای گرفتن این میزان بودجه مطرح کرده چنین آمده است: «آموزش، تجهیز و حمایت از عملیات نظامی دستاوردهای به دست آمده دربرابر داعش را تقویت خواهد کرد و مانع پیدایش دوباره این گروه تروریستی در منطقه خواهد شد.»

پنتاگون با این بودجه جدید خود در نظر دارد یک میلیارد و 400 میلیون دلار به این امر اختصاص دهد. پنتاگون سال گذشته نیز یک میلیارد و 800 میلیون دلار به امر آموزش، تجهیز و حمایت از عملیات نظامی در عراق اختصاص داده بود.

آمریکا از یگان‌های مدافع خلق که شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک (پ ی د) و شاخه حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در سوریه است، حمایت می کند. این در حالی است که ترکیه از 30سال پیش تاکنون با حزب کارگران کردستان مبارزه می کند. آنکارا از حمایت آمریکا از این گروه ناراحت است. با وجود اعتراضات شدید ترکیه‌، آمریکا یگان‌های مدافع خلق را شریک مطمئن خود در سوریه در مبارزه با داعش می داند و روند ارسال تجهیزات و تسلیحات نظامی به آن را ادامه می دهد.

حزب کارگران کردستان از سال 1984 تاکنون با قدرت مرکزی ترکیه مبارزه مسلحانه می کند که در نتیجه آن، تاکنون دهها هزار نفر کشته شده اند. ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا، نام حزب کارگران کردستان را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده اند.