به گزارش افکارنیوز،

«تامر الرفاعی» سخنگوی ارتش مصر گفت که با توجه به اظهارات «هشام جنینه» درباره اینکه «سامی عنان» اسناد و ادله‌ای در اختیار دارد که دولت و مسئولان دولتی را محکوم می‌کند و حتی تهدید به انتشار این اسناد کرده است، این دو نفر برای بازجویی به نهادهای مربوطه ارجاع داده خواهند شد.

سامی عنان ژنرال مصری است که اخیرا برای حضور در رقابت انتخابات ریاست جمهوری اعلام نامزدی کرد و هشام جنینه را معاون خود قرار داد اما خیلی زود به اتهاماتی بازداشت شد.

الرفاعی افزود که چنین سخنانی به ویژه در حالی که نیروهای مسلح وارد جنگ در سیناء برای ریشه‌کنی تروریسم شده‌اند، جرم محسوب می‌شود زیرا درباره دولت و نهادهای دولتی، شک و تردید ایجاد کرده است.

طبق گزارش شبکه الجزیره، سخنگوی نیروهای مسلح مصر همچنین تصریح کرد که نیروهای مسلح از تمامی حقوق قانونی خود برای حمایت از امنیت ملی و محافظت از شرافت و عزت خود استفاده کرده و قضیه را به نهادهای مربوطه جهت بازجویی و اتخاذ اقدامات قانونی علیه سامی عنان و جنینه اتخاذ کنند.

«گنجینه اسرار» سامی عنان

هشام جنینه رئیس سابق عالی‌ترین دستگاه نظارتی مصر که سامی عنان همزمان با اعلام تصمیم خود برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری وی را به عنوان معاون خود تعیین کرد، اخیرا از اینکه خود او و عنان ترور شده یا اینکه در زندان به قتل برسند، ابراز نگرانی و تهدید کرده بود که اسناد زیادی درباره مقامات کنونی مصر در اختیار دارند که آن را منتشر خواهند کرد.

جنینه همچنین با اشاره به اسناد و ادله‌ای که عنان در اختیار دارد از آن به عنوان «گنجینه اسرار» یاد کرده و گفته بود که در صورت افشای این اسناد روند محاکمه‌های سیاسی تغییر کرده و افراد دیگری متهم خواهند شد.

وی گفته است که این اسناد در مصر موجود نیست و عنان آنها را به خارج از کشور انتقال داده است و این اسناد مربوط به بحران‌های واقعی است که جامعه مصر از ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ تا به امروز با آن مواجه بوده است و از جمله این بحران‌ها نیز حقایق مربوط به حوادث خیابان «محمد محمود» ون جزئیات «کشتار ماسبیرو» است.

جنینه همچنین گفته است که بخش غافلگیرکننده و حیرت‌انگیز این اسناد مربوط به کشف حقایق «طرف سوم» است که در تعدادی از جنایت‌های سیاسی در مصر در پی انقلاب ۲۵ ژانویه دست داشته است و از دیگر مواردی مهم این اسناد نیز افشای نحوه ترور «عمر سلیمان» مدیر دستگاه اطلاعا پیشین مصر، ترور «عماد عفت» و حقیقت پنهان حوادث ۱۳ جولای است که به عزل «محمد مرسی» از ریاست‌جمهوری منتهی شد.

وکیل حقوقی: وجود اسناد صحت ندارد

این اظهارات جنینه در حالی است که «ناصر أمین» وکیل حقوقی عنان وجود این اسناد را تکذیب کرده و در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است که «من به عنوان وکیل حقوقی سامی عنان اعلام می‌دارم که اظهارات «هشام جنینه» درباره عنان عاری از صحت است و واقعیت ندارد.

سامی عنان که برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری پیشروی مصر اعلام آمادگی کرده بود اخیرا بازداشت شده و هم اکنون در زندان نظامی بسر می‌برد و با اتهام تخلف از قوانین نظامی مبنی بر اعلام نامزدی در انتخابات پیش از کسب اجازه از نهاد نظامی و تحریک مردم علیه نیروهای مسلح و جعل اسناد رسمی مواجه است.